С поред ново проучване на животински модели, тауринът може да бъде евтин вариант за "еликсир на живота", тъй като увеличава продължителността на живота с до 10 процента. Аминокиселината обикновено се съдържа в месото и рибата и намалява с възрастта, но ако резултатите се пренесат и при хората, поддържането ѝ в организма ще има ефект на удължаване на живота.
Много е модерно да се създават лекарства срещу стареене и лечения, като възможностите варират от генетични терапии до кръвта на младостта. Ранните експерименти показват различни нива на успех при удължаването на живота на стареещи животински модели, но дали те действително действат при хората, предстои да разберем.
В стремежа си към по-дълъг живот учените се насочиха към полуесенциалното хранително вещество таурин. Тауринът е аминокиселина (градивен елемент на белтъците), която се синтезира естествено в човешкото тяло, но често се налага да идва и от храната, особено когато сме много млади или много по-възрастни. Честно казано, учените не знаят какво точно прави той - знаят само, че е важен.
Предишни изследвания показват, че недостигът на таурин стимулира стареенето, а при животните, които произвеждат много малко таурин по естествен път, липсата му насърчава редица здравословни дефекти. Когато на хора са давани добавки с таурин в малки проучвания, се оказва, че той помага при метаболитни и възпалителни заболявания, което предполага, че може да има ползи за здравето.
В последното изследване са взети 14-месечни мишки (еквивалентни на 45-годишна възраст при хората), на които е давана доза таурин всеки ден, след което е сравнена продължителността на живота им с контролна група мишки. Средно продължителността на живота на тауриновите мишки се е увеличила с 10-12%, като резултатите са потвърдени и при нематодните червеи. Въпреки че тези модели със сигурност не са човешки, те са стандартни моделни организми и позволяват на учените да тестват лекарства с много по-бързи темпове.
Мишките също така демонстрират някои ползи за паметта и здравето, когато приемаха таурин, което предполага, че той може да подобри качеството на живот, както и продължителността на живота.
"Каквото и да проверявахме, мишките, приемащи таурин, бяха по-здрави и изглеждаха по-млади", казва д-р Виджай Ядав, съавтор на статията, в изявление, съобщено от Би Би Си.
"Те бяха по-слаби, имаха увеличен разход на енергия, повишена костна плътност, подобрена памет и по-млада на вид имунна система."
Когато екипът е разгледал 12 000 души, той е установил, че хората с повече таурин обикновено имат по-добро общо здравословно състояние, въпреки че това е само наблюдение и все още не е установена причинно-следствена връзка.
За съжаление на вегетарианците и веганите, това е една от аминокиселините, които по същество идват само от месото. За щастие, тя е много лесна за набавяне и като добавка, но няма достатъчно данни, за да тичате и да купувате пакети таурин. Необходимо е да се проведат клинични проучвания и в идеалния случай учените трябва да разберат как тауринът помага, ако изобщо помага.
И все пак, вероятно е по-добре, отколкото да преливате кръвта на по-млади хора във вените си.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!