П риродният феномен "Ел Ниньо" е анормално циклично колебание на температурата на повърхностния слой на водата в екваториалната източна част на Тихия океан, пише Meteo Balkans.
"Ел Ниньо" и неговия антипод "Ла Ниня", са свързани периодични климатични явления, повтарящи се приблизително на 2-5-7 години в тропиците на Тихия океан. Двата процеса са тясно свързани.
An El Niño weather event is likely to occur throughout the 2024 growing season. How could crop yields be impacted? Presented by @CMEGroup pic.twitter.com/vNe9KVqe4p
— Bloomberg Markets (@markets) October 9, 2023
Топлата океанска фаза - "Ел Ниньо" съпътсва високото атмосферно налягане, а студената океанска вода, "Ла Ниня" – ниското атмосферно налягане над Западния Тихи океан.
В резултат на проявата на "Ел Ниньо", валежите в Индонезия и Източна Австралия рязко намаляват, а в районите на Перу, Еквадор и Колумбия рязко се увеличават. И това е само част от пъзела на климатичната система. Променя се температурния и валежен режим в Калифорния и Флорида и т.н. Не на последно място "Ел Ниньо" оказва влияние и на глобалната температура на въздуха.
🎞️ What you need to know about El Niño and La Niña 🧐 pic.twitter.com/OLIYypDuAx
— DW Science (@dw_scitech) October 4, 2023
През 2015-2016 година "Ел Ниньо" бе най-силно изразен от далечната 1950 г. Ефектът беше впечатляващ - 2016 г. се оказа най-топлата откакто се правят метеорологични наблюдения на Земята. Положителната температурна аномалия достигна до 0,99 C° над средната температура на въздуха за миналия век.
Монизмът, причините и взаимните връзки при проява на на тези климатични явления не са напълно изяснени и са предмет на продължаващи и днес изследвания.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!