М оже да се каже, че Танзания е едно от най-ранно населените места на планетата.
На територията на страната са открити човешки останки, които датират от преди около 2 млн. години. В северната част на Танзания, наричана още „люлка на човечеството”, са открити и запазени фосили от пряк предшественик на човека – „стъпките от Лаетоли”, за които се смята, че на са на възраст от 3,6 млн. години.
Още през първото хилядолетие от новото летоброене бреговете на Танзания са били посещавани от пътешественици и търговци от района на Персийския залив и Западна Индия.
Езикът, който и днес е официален в Танзания, е суахили, част от езиковата група банту. Към нея спадат още около 400 езика и езикови форми, които се говорят в различни части на африканския континент.
Суахили е роден език за около 800 000 хил. души и втори за около още 70 млн.
Лексиката на суахили е предимно повлияна от арабската говорна форма. Първоначало суахили е изписван с арабската азбука, но впоследствие под влияние на колонизаторите е въведена латиницата.
През 1498г. мореплавателят Вашку да Гама става първият европеец, който достига до източните брегове на Африка.
Той остава там около 32 дни, а през 1505г. Португалската империя превзема архипелага Занзибар. Португалците владеят тази територия до 18-ти век, когато там се заселват араби от Оман.
Този период от историята на Занзибар е тъмен и тежък, защото оманският султан Саид бин Султан става главен виновник за развиването на търговията с роби в тази част на континента.
След смъртта на Саид бин Султан единият от синовете му поема управлението над африканските територии и поставя началото на Занзибарското султанство.
В периода на разцвет на Занзибарския султанат западната част на днешна Танзания се състои от множество малки кралства.
В края на 19-ти век Германия завладява днешните територии на Танзания (без Занзибар), Руанда и Бурунди и ги обединява под общото название Германска Източна Африка.
След поражението на Германия в Първата световна война колонията е дадена като подмандатна територия на Обединеното кралство през 1920г. Тогава Танзания като политически и географски субект е позната под името Танганика.
Британското управление в Танганика приключва през 1961г. след сравнително мирен преход към извоюването на независимост.
Само две години по-късно независимост успява да си извоюва и Занзибарския султанат, който чрез революция сваля от власт султана.
На 26 април 1964г. Танганика и архипелагът Занзибар се обединяват в държавата Танзания, което е прието остро от някои занзибарци, но в крайна сметка се стига до консенсус.
Населението на Танзания към момента възлиза на около 56 млн. души и с това страната се нарежда на 25-то място в света по брой на населението между Република Южна Африка и Мианмар.
Столицата на държавата е градът Додома, където се намират всички правителствени и административни институции, а най-големият град е Дар-ес-Салаам, където живеят приближително 2,5 млн. души.
Около 2/3 от населението изповядват християнството. В Занзибар като религия преобладава ислямът. Едно от най-популярните ястия на местната кухня е твърдата царевична каша „угали”, която се оформя на топка с ръце.
По индекса на човешкото развитие Танзания се намира на едва 154-то място в света.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!