Н якои хора изглежда са по-устойчиви на развитието на болестта на Алцхаймер, въпреки че имат биологичните белези на това опустошително заболяване.
По очевидни причини учените се интересуват много от изучаването на тази специална група хора.
Смята се, че болестта на Алцхаймер, най-разпространената форма на деменция, започва поради натрупването на два протеина в мозъка: амилоид и тау.
След като тези протеини се натрупат по все още неизяснени причини, те стават токсични за мозъчните клетки (неврони) и те започват да умират.
Dementia Expert Reveals Why Some Brains With Alzheimer's Signs Have No Symptoms https://t.co/trk1C7lTEV
— ScienceAlert (@ScienceAlert) June 14, 2024
В резултат на това хората развиват симптоми като загуба на паметта, тъй като мозъкът не може да функционира правилно с всички тези мъртви неврони.
Тази каскада от събития е известна от много години и по този начин болестта прогресира при повечето хора с Алцхаймер.
При повечето хора, с изключение на една специална група, която е по-устойчива. Но защо те са устойчиви?
В неотдавнашно проучване, публикувано в списание Acta Neuropathologica Communications, се изследва дали нашите гени могат да повлияят на това колко устойчиви сме срещу симптомите на болестта на Алцхаймер, когато в мозъка ни има високи нива на амилоид.
Учените провеждат изследване на мозъците на три групи хора. Първата група се състои от хора, които са починали от болестта на Алцхаймер.
Втората група е от здрави хора, починали от естествена смърт. Третата група включва хора, които са имали високи нива на протеини на болестта на Алцхаймер в мозъка, но никога не са развили симптоми на болестта през живота си - или поне никога не са имали диагноза болест на Алцхаймер.
Последната група се счита за устойчива на болестта на Алцхаймер, тъй като в мозъците им са открити протеини, но през живота им не са се проявили симптоми или диагноза на болестта на Алцхаймер.
Учените откриват, че гените, свързани с дейността на имунната система, изглежда са били по-активни в групата, устойчива на болестта на Алцхаймер.
Това би било логично, тъй като е установено, че имунната система помага за изчистването на излишните протеини от мозъка, така че гените, които подпомагат този процес, може да ни направят по-устойчиви на развитието на симптоми на болестта.
Как да станете устойчиви - дори и да нямате необходимите гени
Това е чудесно, ако сте наследили тези гени от родителите си, но какво означава това за останалите, които нямат тези гени?
Има ли начин да се направим по-устойчиви на развитието на болестта на Алцхаймер, независимо от нашите гени?
"Да" е краткият отговор.
Вече има добри научни доказателства, че промените в начина на живот и лекарствата ни позволяват да намалим риска от развитие на болестта на Алцхаймер в бъдеще.
Доказано е, че физическата активност намалява риска от развитие на болестта на Алцхаймер, вероятно защото има добре познат благоприятен ефект върху имунната ни система и по този начин помага за изчистването на неправомерните протеини, които се натрупват в мозъка ни.
Това означава, че по-голямата физическа активност може да има същия ефект върху устойчивостта ни към Алцхаймер, както при онези щастливци, които имат "правилните" гени.
Интересно е, че не знаем колко физически активни са били устойчивите хора в проучването и как това може да е повлияло на устойчивостта им към болестта на Алцхаймер.
Както често се случва в науката, не е ясно дали природата (гените) или възпитанието (начинът на живот) са допринесли за тяхната устойчивост.
Друг интересен аспект е, че устойчивите хора в проучването са починали от друга причина, а не от болестта на Алцхаймер, но ако са живели по-дълго, в крайна сметка може да са развили болестта на Алцхаймер.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!