З а тези, които не искат напълно да се откажат от алкохола, известният диетолог и експерт по здравето на червата д-р Дарил Джофре споделя своите препоръки за най-добрите и най-лошите алкохолни напитки за цялостното здраве на човека.
Коя напитка не причинява много вреда, но от коя трябва да стоите далеч, разкрива New York Post.
Кой алкохол е повече или по-малко безопасен?
Д-р Джофре разкри, че джинът е любимият му избор за здравословен алкохол. Той обясни, че екстрактът от хвойна е най-малко киселинният алкохол с рН 7, което го прави по-близо до неутрално от по-киселите напитки като вино или бира, които са средно между 3 и 4.
„Това по-високо pH го прави по-щадящ за стомаха и по-малко вероятно да наруши киселинно-алкалния баланс на тялото ви“, каза експертът.
Освен това джинът е без захар, "което е от решаващо значение за избягване на вредните ефекти от скоковете на кръвната захар и минимизиране на възпалението."
Въпреки това, не трябва да използвате коктейли на основата на джин, тъй като добавките обикновено съдържат много захар и калории.
Но защо джинът е полезен?
Проучванията показват, че плодовете от хвойна, крайъгълният камък на джина, имат подмладяващи свойства благодарение на високото си съдържание на антиоксиданти.
Тези антиоксиданти не само укрепват клетките, но също така подобряват притока на кръв и помагат за изхвърлянето на токсините от червата, поддържайки цялостното здраве на храносмилането. Според диетологът на знаменитостите, противовъзпалителните съединения в плодовете на хвойната също са известни с това, че се борят с оксидативния стрес и подобряват здравето на кожата.
Кой алкохол е най-лошият?
Но има лоши новини за ценителите на бирата. Според доктора бирата е най-лошият избор за пиене. Този алкохол ще ви причини силен махмурлук сутрин.
„Бирата съчетава висока киселинност, глутен, захар и странични продукти от ферментацията, което я прави храносмилателна и метаболитна катастрофа“, каза той.
Бирата се прави от ферментирали зърна като ечемик, пшеница и царевица. Много от тези зърнени храни съдържат глутен, източник на възпаление, стомашно-чревно дразнене и ужасяващото пропускливо черво.
За тези, които са чувствителни към глутен, бирата ще отслаби чревната лигавица, причинявайки системно възпаление с течение на времето, което е свързано с много хронични заболявания. Процесът на варене също оставя след себе си конгенери, химически странични продукти от ферментацията, които увеличават махмурлука и натоварват повече черния дроб.
Бирата често съдържа консерванти и добавки, които допълнително увеличават възпалението, нарушават здравето на червата и ви карат да се чувствате по-зле на следващия ден.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!