И грата сред зеленината само за един месец може да е достатъчна, за да се промени имунната система на детето, показа експеримент във Финландия.
Служители в детска градина създадоха тревна площ, засадена с боровинки и други растения, за които децата да се грижат.
Само след 28 дни имало значително увеличение на Т-клетките и други важни имунни маркери в кръвта им в сравнение с другите, които играели на стандартните детски площадки.
Как тежкият COVID-19 подмамва" имунната система
„Открихме също, че чревната микробиота на децата, играещи сред зеленина, е подобна на тази при живеещите сред природата”, обяснява екологът Маря Рослунд от Университета в Хелзинки.
Изследванията показват, че достъпът на децата от ранна възраст до природата, по някакъв начин е свързан с подобряване на имунитета. Учените обаче не са наясно как точно.
Експериментът във Финландия е първият, който показва, че този благоприятен ефект е налице и когато децата играят в паркове, в градски условия.
Учени: Обикновена настинка предпазва от COVID-19
Идеята, че среда, богата на други живи същества, оказва влияние върху имунитета на хората, е известна като „хипотеза за биологичното разнообразие”. Въз основа на тази хипотеза, загубата на биоразнообразие в градските райони би могла да бъде поне частично отговорна за нарастването на имунните заболявания в световен мащаб през последните десетилетия.
Седем от най-здравословните дейности за сърцето
„Резултатите от това проучване подкрепят хипотезата за биологичното разнообразие и концепцията, че ниското биоразнообразие в съвременната среда на живот може да доведе до необразована имунна система и следователно да увеличи разпространението на имунно медиирани заболявания”, обясняват авторите в изследването. „Контактът с природата предотвратява нарушения в имунната система, като автоимунни заболявания и алергии”.
Ползите от зелените площи изглежда надхвърлят имунна система. Други изследвания показват, че природата е добра за зрението и психическото здраве на децата. А също, че играта сред зеленина води до структурни промени в мозъка.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!