М еханизмите на паметта в човешкия ум крият мистерии, които науката все още не е разрешила напълно. Една от тях е свързана със способност, която се забелязва много често при малките деца. Тя се проявява в това да запомнят поне за кратко време, ясно и с висока точност образи, след като са видени само веднъж
Човек с ейдетична памет е в състояние да запази визуална информация с много подробности за няколко минути или часове. Трябва да се отбележи, че тези, които показват най-много този тип особености, са децата.
- Детайлност и прецизност
Хората с тази способност могат да запомнят цветове, форми, размери, написан текст и други визуални елементи с малко усилия.
- Дълга продължителност
За разлика от обикновената визуална памет, която обикновено избледнява за кратко време, ейдетиката позволява на тези, които имат тази способност, да запомнят поредица от образи за по-дълъг период от време.
- Доброволно или неволно
Някои деца имат достъп до тази способност доброволно. В други случаи визуалните спомени се появяват неволно, сякаш изображението е съхранено в техния ум и е проектирано пред тях.
- Връзка с детството
Досега почти 98% от регистрираните случаи са при деца. Известни са и възрастни пациенти със синестезия или неврологични проблеми, но по-рядко. Нещо повече, смята се, че докато развиват своите умения за говорене, четене и писане, тази способност избледнява.
Изчислено е, че между 8 и 15% от децата под 12-годишна възраст проявяват ейдетична памет, която с узряването им изчезва.
- Разлики с фотографската памет
Фотографската памет определя способността за постоянно запомняне на данни по точен и строг начин. Това е, така да се каже, като да направите моментна снимка на конкретна ситуация, за да я съхраните в паметта по перфектен начин. Въпреки че често се бърка с ейдетика, трябва да се отбележи, че те не са едно и също. Обърнете внимание на разликите:
- Наука: Фотографската памет не е приет или признат научен термин. Въпреки това ейдетичната способност има повече проучвания и приемане в тези среди.
- Време на паметта: Ейдетичният капацитет е преходна форма на краткосрочната памет. Може да продължи няколко минути или най-много час. Фотографската памет от своя страна обикновено се описва като феномен, при който паметта е постоянна.
- Проекция на паметта: Някои деца могат да прожектират образите от паметта си върху лист. Тази функция не е налична при фотографската памет.
Нещо важно, което трябва да имате предвид е, че човешката памет никога не е точна и винаги има тенденция да реконструира някои данни. Няма 100% перфектни спомени. Ето защо науката поставя под въпрос фотографската памет. Паметта е когнитивната способност, която съхранява не само вашето минало, но и човека, който сте, и това, което научавате всеки ден. Това е прозорецът към всичките ви преживявания.
Има хора, които имат уникална способност да запомнят данни. Някои деца демонстрират ейдетични дарби, а някои възрастни имат изключителна фотографска памет. Въпреки това, имайте предвид, че 100% перфектна памет не съществува. В края на деня ние сме умове, които интерпретират това, което виждаме, а не машини, които записват всяка информация. Това също ни прави специални.
Още от автора:
Осем стратегии как да контролираме гнева
Съвети за справяне с емоционалното хранене
Булка, шаферка, кума... Как да изберем идеалната визия за сватба
Ревността – къде е границата между здравословното и обсебващото?
Как възрастта влияе на зачеването
Четири причини той да не иска да те запознае със семейството си
Големият дебат: Тичането или ходенето е по-полезно за здравето?
6 вредни навика, които ви пречат да успявате
Защо е важно да приемаме достатъчно протеин за деня
Как да се справим с прилошаването през горещите летни дни
Как да водим минималистичен начин на живот: 7 полезни съвета
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!