В знак на значителен триумф в опазването на културното наследство Египет успешно си върна от Швейцария открадната 3400-годишна статуя на един от най-известните фараони - Рамзес II.
Артефактът, напомнящ за славата на Древен Египет, е бил изнесен незаконно от страната преди повече от три десетилетия и сега е върнат в своя дом.
(Във видеото може да научите повече за: За пръв път от близо 50 г.: Излагат саркофага на Рамзес II в Париж)
Статуята, изобразяваща главата на цар Рамзес II, първоначално е била част от храмовия комплекс в древния град Абидос, разположен в Южен Египет. Смята се, че е била открадната от това свещено място в края на 80-те или началото на 90-те години на ХХ век. Загубата на толкова ценна част от историята е удар за египетската археологическа общност и подчертава постоянния проблем с кражбите на антики.
Пътят към завръщането на статуята започва, когато египетските власти идентифицират артефакта на изложба в Лондон през 2013 г. Статуята е сменила собственика си и е прекосила международни граници, преминавайки през няколко държави, преди да бъде открита в Швейцария. Откритието поставя началото на сложен процес на репатриране, включващ щателно сътрудничество между египетските и швейцарските власти, за да се установи законната собственост на Египет върху статуята.
Egypt reclaims stolen 3,400-year-old statue of Ramses II from Switzerland: https://t.co/cPDtqhAZ8L
— Talking Pyramids💬 (@Bennu) April 29, 2024
Рамзес II, известен още като Рамзес Велики, е третият фараон от Деветнадесетата династия на Египет, управлявал от 1279 до 1213 г. пр.н.е. Прочут е с военните си завоевания и монументалните си строителни проекти, включително храмовете в Абу Симбел. Въпросната статуя е част от група статуи, които изобразяват фараона седнал до различни египетски божества.
Успешното връщане на статуята е важно събитие за Египет, което отразява продължаващите усилия на страната за възстановяване на откраднати артефакти и опазване на богатото ѝ културно наследство. Египетското министерство на антиките проявява активност в издирването и договарянето на връщането на заграбени предмети - задача, която става все по-важна в условията на широко разпространения незаконен трафик на исторически ценности.
След завръщането си статуята не е изложена веднага. Тя беше отнесена в Египетския музей в Кайро, където ще бъде подложена на необходимата реставрация, за да се отстранят всички повреди, които може да е претърпяла по време на престоя си извън дома. След като бъде възстановена, статуята вероятно ще се присъедини към богатата колекция от древни египетски артефакти на музея и ще служи като символ на устойчивостта на страната в опазването на историческите ѝ съкровища.
How do we know how many years ago Ramses II died? Like 3236 years ago exactly?
— Marcell Fóti 🪨 (@FoMaHun) April 28, 2024
From carbon-14 dating. And if this method works, why can't we determine the age of stones? What is C14 radiocarbon dating, and why don't we use it on rocks?
This story starts with you. You're like… pic.twitter.com/eDjs99QmpB
Връщането на статуята на Рамзес II е не само победа за Египет, но и мощна декларация срещу незаконната търговия с културни артефакти. Тя поставя акцент върху значението на международното сътрудничество в борбата с ограбването на обекти на културното наследство и продажбата на безценни исторически предмети на черния пазар.
Историята на завръщането на статуята е лъч на надежда за други държави, които се борят да си върнат откраднатото наследство, като показва, че с постоянство и сътрудничество е възможно да се поправят грешките от миналото и да се съхрани историята за бъдещите поколения.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!