Н аричат Тадж Махал едно от седемте чудеса на света. И причината едва ли е само великолепния външен вид на двореца, но и всичко това, което носи като съдържание в себе си.
Клише от всяка гледна точка - уникалната любов, невероятната драма, болката, бляскавия талант, предателството, страданието, братоубийства, преврат, но и клише, което обозначава великият принцип, че клишето е такова, защото е истинско.
Факт, това е история, която е универсално известна и при все това продължава да е точно толкова въздействаща, колкото и преди векове. Историята на шах Джахан, който построява най-бляскавия паметник на мугалския архитектурен стил в памет на любимата си жена Мумтаз Махал, потеглила към вечността още ненавършила и 40 години именно на днешната дата - 17 юни през далечната 1631 година.
И също като нея, лимитът на "Тадж Махал" е само небето. Дворец, който великият индийски писател Рабиндранат Тагор описва като "сълза върху лицето на вечността". Тъжна и величествена, едновременно.
Но да започнем отначало.
Третият син на император Джахангир, принц Кхурам, се жени за красивата принцеса Арджуманд Бано Бегум, малко преди да наследи императорския престол под името Шах Джахан (съпругата му получава името Мумтаз Махал, което в превод означава "Възвишената в двореца").
Двамата са сгодени още от 14-годишната й възраст, като изчакват 5 години до сватбата, а датата е специално определена от астролози, за да бъде бракът им щастлив. И любовта им действително е прекрасна, двамата имат цели 14 деца, преди Мумтаз да умре от затруднения при раждането на последното (а от всички деца, в крайна сметка оцеляват само 4 сина и 2 дъщери).
В последните мигове от живота си, умирайки, още преди да навърши 39 години, тя моли съпруга си да построи в нейна памет гробница, каквато до този момент светът не е виждал. Скоро легендарната кралица си отива, а слуховете говорят, че в тази нощ Хан Джахан побелява изцяло. Но изпълнява желанието й.
Строежът започва две години след смъртта й (1632) и продължава цели 21 години, като в него участват над 20 000 строители и занаятчии.
Ханът взима като идеи най-хубавото от всички гробници, мавзолеи и паметници, издигнати от поколения негови предшественици до момента - прекрасният голям купол е от мавзолея на Хумаян в Делхи, четирите кули, подобни на минарета са вдъхновени от мавзолея на дядо му Албар, разкошните стенописи с цветя, дървета и орнаменти, изрисувани с фини частици от полускъпоценни камуни са от мавзолея на родителите на императрица Нур и т.н.
По този начин Тадж Махал се появява на бял свят като вероятно най-бляскавия паметник на мугалския архитектурен стил, съчетаващ в себе си ислямски, индийски и персийски елементи. За шедьовъра на страстта му по онова време са похарчени около 32 милиона рупии (70 млн. долара към момента). През 1666 г. Шах Джахан е погребан до любимата си Мумтаз, като 8 години преди това е свален от трона от един от синовете си.
Наследникът затваря баща си в кралския апартамент в Агра Форт, където той всяка сутрин съзерцавал двореца, в който останало сърцето му. Единственият човек, допускан до него била любимата му дъщеря Джаханара. Така завършва приказката за една голяма и красива любов, от чийто "сълзи" се ражда един от най-големите архитектурни шедьоври в световната история. През 1983 година Тадж Махал е обявен и за обект на световното наследство на ЮНЕСКО.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!