През 42 г. пр.Хр. тримата най-влиятелни мъже в Рим си разделят републиката помежду си. Триумвиратът на Гай Юлий Цезар Октавиан, Марк Емилий Лепид и Марк Антоний управлява Римската република в продължение на 10 години, изпълнени със спорове и неразрешими казуси.
На Антоний биват отредените източните провинции, което автоматично го отдалечава от Рим и проблемите там и дава възможност някъде там измежду битките и пълководските решения да се зароди една любов.
Стремежите на Марк Антоний се концентрирали най-вече в държавните дела, а любовта не била сред приоритетите му. След смъртта на Юлий Цезар желанието на Антоний да изпълни мечтата на своя сънародник става още по-силно.
Марк Антоний имал голяма страст към елинистическата култура и обичал да прекарва много от времето си из гръцките колонии. Хората там също го харесвали и дори го оприличавали на бога на виното Дионис.
Държавните дела отвели Антоний на териториите на днешна Южна Турция в град Тарс. Именно от там той отправил покана към царицата на Египет за среща в града. Пълководецът знаел, че добри отношения с Египет биха били от голяма важност за Рим. Това разбирала и Клеопатра. Но за да събуди любопитството и нетърпението на Антоний за предстоящата им среща, тя отложила пътуването си умишлено.
Появата на Клеопатра в Тарс била неповторима. Тя пристигнала в целия си блясък, облечена като богиня, на внушителен позлатен кораб. Антоний бил впечатлен от изпълнението и дори гръцкият историк Плутарх описва очарованието му от изпълнението на египетската царица.
В опита си да засипе царицата с дарове Марк Антоний не се справил блестящо, защото Клеопатра била винаги една крачка напред. Според Плутарх египетската владетелка била убедена, че ще успее да накара римския пълководец да се влюби в нея. След аферата ѝ с Юлий Цезар тя била сигурна, че вече знае достатъчно много за живота.
Според някои източници красотата на Клеопатра не се забелязвала от пръв поглед, но тя била много харизматична и се славела със сладкия си глас. Освен това тя имала предвид още едно нещо – случайната им среща с Марк Антоний в Александрия 14 години по-рано. Още тогава пълководецът се заинтригувал от египтянката.
След втората им среща двамата се влюбили лудо.
Марк Антоний и Клеопатра прекарали зимата на 41-40 г. пр.Хр. в Александрия, където се любували на смесицата от гръцка и египетска култура в едно. Двамата били не само партньори в любовта, но и във всичко друго. Заедно ходили дори на лов. Римският пълководец и египетската царица постоянно си организирали празнични банкети, за които се приготвяли богати трапези.
Антоний сякаш живеел двоен живот. Освен че имал съпруга в Рим, характерът му имал две страни. Когато бил сред римляни той слагал маската на трагедията, а когато бил сред египтяни и гърци слагал тази на комедията.
Всичко вървяло чудесно, когато през пролетта на 40г. пр.Хр Марк Антоний получил тревожни вести от Рим. Там съпругата му Фулвия и брат му замисляли заговор срещу единия от подписалите триумвирата – Октавиан. Антоний дал своята първоначална подкрепа, но след усложняването на ситуацията трябвало да убеждава Октавиан в своята невиност.
Пълководецът бил принуден да се върне в Рим, а същата година починала и законната му съпруга.
За да заздрави връзката със съюзника си Антоний се оженил за сестрата на Октавиан – Октавия, която била смятана за по-красива от Клеопатра, но далеч не толкова свободолюбива и обичаща веселията.
Антоний успява да се върне в Египет през 37г. пр.Хр и осъзнава още по-дълбоко любовта си към Клеопатра, защото в нея освен любовен партньор вижда и успешен владетел.
В същото време у Октавиан започват да се зараждат все повече стремежи за триумф над неговите съюзници. През 31г. пр.Хр в битката при Акциум Антоний е разгромен от Октавиан.
Развръзката на тази красива любовна история е трагична.
Антоний се самоубива, сломен от огромното поражение. Клеопатра също посяга на живота си няколко месеца по-късно.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитни новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!