Н а 25 декември миналата година беше даден старт на една от най-амбициозните мисии в историята на космическите изследвания – тази на телескопа „Джеймс Уеб“. Той е дело на съвместните усилия на НАСА и космическите агенции на Европа и Канада. Апаратът вече направи редица изображения на обекти, намиращи се на огромно разстояние от нас – включително на галактики, създадени малко след Големия взрив. Какво успя да постигне „Джеймс Уеб“ през изминалата година? По темата разговаряхме с д-р Николай Николов от Научния институт за космическия телескоп в Балтимор, Мериленд.

Историческо: Вижте снимки от телескопа "Джеймс Уеб"

Д-р Николов, кои бяха най-големите предизвикателства пред „Джеймс Уеб“ през изминалата година?

Измина една година от изстрелването на космическия телескоп „Джеймс Уеб“, най-чувствителната и модерна обсерватория за изследване на Вселената, с която човечеството някога е разполагало. С диаметър на главното огледало от цели шест метра, слънчев щит с размер на тенис корт и четири научни прибора, сгънат компактно, подобно на оригами, телескопът беше успешно изведен до крайната си дестинация. След напускане на земната атмосфера, половината от първата година премина в интензивни настройки и тестове. Научни данни са събирани едва половин година, така че значимите открития тепърва предстоят.

Две от най-големите предизвикателства пред мисията бяха безаварийното разгъване на телескопа и настройването на осемнадесетте шестоъгълни сегмента от главното огледало, така че заедно да фокусират светлината от дадена звезда в обща точка. Почти всички процедури бяха репетирани многократно на Земята, но съществуваше известен риск мисията да бъде застрашена, например от повреда при разгъването на даден елемент или невъзможност за настройване на сегментите.

Проведени бяха и изпитания на отделните режими на работа, за да се потвърди качеството на телескопа и приборите чрез анализ на наблюдения, изображения и спектри на галактики, звезди, екзопланети, както и на Юпитер. Всички наблюдения доказват, че след като се е охладил до само три градуса над абсолютната нула, телескопът работи по-добре от предварителните очаквания.

По ваше мнение, кои са най-впечатляващите изображения, направени от „Джеймс Уеб“ до този момент?

За да се демонстрират възможностите на новия телескоп, беше направен подбор от обекти и полученото изображение на всеки от тях впечатлява с многообразие от фини детайли. Едно от тези изображения разкрива куп от елиптични галактики, светещи в бяла светлина (SMACS 0723), на фона на поле от червеникави галактики, чиито форми изглеждат силно разкривени в следствие на т. нар. ефект на гравитационната леща. Свързани от гравитацията в галактичен куп, светещите в бяла светлина сферични обекти изкривяват изображенията на фона на галактики, отдалечени на огромно разстояние зад тях. Комбинираната маса на по-близките галактики, заедно с невидимата тъмна материя в тях, работи като гигантски телескоп, създаващ увеличени, изкривени и сякаш огледални изображения. Виждаме обекти, разтеглени в арка, която всъщност е слят двоен образ на една галактика - единият е истински, а другият е огледален.

Не всички галактики имат отражение, някои са силно разтеглени, а други са разсеяни от взаимодействие с други, близки в пространството обекти, оставящи потоци от звезди зад себе си. „Джеймс Уеб“ подобрява детайлите, които могат да се видят в това поле и помага да бъдат измерени възрастта и масата на тези отдалечени галактики. Това ще допринесе за подобряването на компютърните модели на обектите, съществували в ранните етапи от развитието на Вселената. Заедно с предстоящите наблюдения, „Джеймс Уеб“ ще помогне да се установи как са се появили и развивали галактиките и са били образувани по-големите спирални такива, като Млечния път, например.

Вие имате принос за първото наблюдение на пасаж на екзопланета, извършено от „Джеймс Уеб“. Разкажете ни малко повече за това.

За да се демонстрират способностите на „Джеймс Уеб“ да изследва атмосферите на екзопланети, беше наблюдаван пасаж на обекта WASP-96b с прибора NIRISS. Възниква въпросът защо беше подбрана точно тази комбинация от прибор и екзопланета. От всички спектрографи на борда на телескопа, единствено NIRISS има режим, специализиран за подобни наблюдения.

Изборът на WASP-96b пък се дължи на доказателства, че атмосферата на тази екзопланета, масивна като Сатурн, е предимно безоблачна при наблюдения по време на пасаж. Водени от мен изследвания на WASP-96b с помощта на телескопите Very Large и Hubble Space Telescopes (VLT и HST) през 2017 и 2018 разкриха наличие на натрий, калий и вода в атмосферата ѝ и почти пълно отсъствие на облаци. Именно по тази причина, през 2022 година комисия, съставена от представители на НАСА, избра WASP-96b за първо научно наблюдение с „Джеймс Уеб“.

В най-кратък срок бяха събрани и анализирани спектрални наблюдения, които не са лесни за обработка. Предварителните резултати потвърдиха наличието на вода в атмосферата на екзопланетата, но и присъствие на облаци. Това противоречие се оказа неприятно следствие от кратките срокове за анализ на наличните данни. С правилната калибровка, нов анализ ясно показа, че спектърът от NIRISS е идентичен с тези от VLT и HST и атмосферата на WASP-96b все пак е безоблачна.

Един от въпросите, който много хора си задават, е дали „Джеймс Уеб“ ще открие доказателства за съществуването на живот извън пределите на нашата планета. Какво смятате вие?

Откриването на подобни доказателства би имало огромно въздействие както върху начина, по който възприемаме Вселената, така и върху нашата собствена ценностна система. Вече са ни известни няколко хиляди екзопланети. Успяваме да научим откъслечни детайли за атмосферите на най-големите от тях, състоящи се от газ без твърди повърхности, тъй като са по-лесни за изследване. Очаква се в скоро време „Джеймс Уеб“ да постигне първи успехи в характеризирането на атмосфери на обекти, подобни по маса и размер на Земята. Проблемът е, че повечето екзопланети от земен тип, които са открити до момента, са твърде горещи и не попадат в т. нар. обитаема зона. Става въпрос за област около дадена звезда, в която, ако се постави вода на подобна екзопланета, тя би останала в течно състояние.

Трябва да се отбележи още, че живите организми могат да променят състава на атмосферата на планетата, която обитават и съответно нейния спектър. Така, например, триатомната кислородна молекула, по-известна като озон, е резултат от фотосинтезиращите организми на Земята. Тяхната дейност непрестанно възстановява наличието на кислород, който е химически активен газ и без тях би се изчерпал. Откриването на озон или други индикатори е следваща логична стъпка в търсенето на доказателства за живот във Вселената. Нейното изпълнение би било трудно с „Джеймс Уеб“ и затова НАСА вече работи по създаването на негов наследник. Той ще се фокусира почти изцяло върху характеризирането на атмосфери на екзопланети, приличащи на Земята, разположени в обитаемата зона около техните звезди.

Още от автора:

Дългоочакваното завръщане на Луната

Телескопът „Джеймс Уеб“ и бъдещето на космическите изследвания

Между легендите и историческите факти: Защо вещиците летят с метли?

В очакване на 8-милиардния жител на Земята

Непознатата история на „Аполо 11“

„Марс е населен от обезумели градинари“: Най-странните теории за извънземни

Невероятната история на космическата надпревара: СССР и САЩ планирали да взривят атомна бомба на Луната

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Терзиев: Долу ръцете от инж. Стоян Братоев

Терзиев: Долу ръцете от инж. Стоян Братоев

България Преди 27 минути

Бонев: „Това е активен саботаж на строителството на метрото на София

Зеленски затвърждава позицията си за Крим след нападките на Тръмп

Зеленски затвърждава позицията си за Крим след нападките на Тръмп

Свят Преди 1 час

Украинската конституция определя Крим като "неразделна съставна част на Украйна"

Унгария: Украйна е прекалено бедна за ЕС

Унгария: Украйна е прекалено бедна за ЕС

Свят Преди 2 часа

Бока: ЕС вече ѝ е предоставил най-малко 148 млрд. евро

<p>Принц Хари и Меган с кортеж и охрана на събитие в Ню Йорк</p>

Принц Хари и Меган с кортеж и охрана за срещата Time100 в Ню Йорк

Любопитно Преди 2 часа

Двамата отново предизвикаха вълна от реакции с новата си поява

ГДБОП ще провери има ли пробив в АПИ

ГДБОП ще провери има ли пробив в АПИ

Свят Преди 2 часа

Иванов е уведомил отдел „Киберсигурност” на ГДБОП

Нападение с нож окървави гимназия във Франция

Нападение с нож окървави гимназия във Франция

Свят Преди 2 часа

По първоначална информация едно дете е загинало, а други три са тежко ранени

Хирургът на папа Франциск разказа за последните му мигове

Хирургът на папа Франциск разказа за последните му мигове

Свят Преди 3 часа

Серджо Алфиери каза, че при последната си хоспитализация в "Джемели" тази пролет Франциск е казал, че не иска да бъде интубиран

КЗП пуска мобилно приложение за летния сезон

КЗП пуска мобилно приложение за летния сезон

България Преди 3 часа

През 2024 г. общият брой на жалбите и сигналите до КЗП надхвърля 27 000

Ако сте в предизвестие преди напускане, работите с час по-малко – вижте защо

Ако сте в предизвестие преди напускане, работите с час по-малко – вижте защо

България Преди 3 часа

Научете повече по темата в следващите редове

Снимката е илюстративна

„Змии в самолета! Трябва да кацнем!“ - аварийно приземяване след паника на борда

Свят Преди 4 часа

Мъжът носел тениска със змийска щампа и изглежда халюцинирал, че влечугите пълзят из кабината

Снимката е илюстративна

Жена напръска друга с лютив спрей и запали лицето ѝ с електрошок

България Преди 4 часа

Нападението е извършено във филиала на Спешна помощ в Ботевград

София посреща големия финал на “Sesame Турнири на волята” тази вечер

София посреща големия финал на “Sesame Турнири на волята” тази вечер

Любопитно Преди 4 часа

Шоуто в Арена 8888 ще започне с невиждана битка на племената, а всеки гладиатор има шанс да стане шампион

<p>Мишел Обама разкри защо е пропуснала клетвата на&nbsp;Тръмп</p>

„Избрах себе си“: Мишел Обама обясни отсъствието си от встъпването в длъжност на Тръмп

Любопитно Преди 4 часа

Тя подчерта, че отсъствието ѝ е било личен избор, направен в името на вътрешния ѝ комфорт

Снимката е илюстративна

България е четвърта по брой полицаи на глава от населението в Европа - има ли резултат?

Светът в числа Преди 4 часа

Сравнения в ЕС показват, че България инвестира най-много средства в полицията, но престъпността остава спорен показател

На четири хеликоптера ще разчитат през пожароопасния сезон у нас огнеборците

На четири хеликоптера ще разчитат през пожароопасния сезон у нас огнеборците

България Преди 4 часа

Закупени са и шест резервоара, с които машините да бъдат снабдявани с вода

7 факта за Андрей Бъчваров – предприемачът, който ще разкаже на българите в Мюнхен как се изгражда бизнес

7 факта за Андрей Бъчваров – предприемачът, който ще разкаже на българите в Мюнхен как се изгражда бизнес

Любопитно Преди 4 часа

Андрей Бъчваров ще бъде сред основните лектори на събитието „Кариера и живот – Защо в България?“ на Bulgaria Wants You в Мюнхен