97

Д жулия Фиона Робъртс  е американска актриса и продуцент, родена е на 28 октомври 1967г. в град Атланта, САЩ. Баща ѝ Уолтър Грейди Робъртс е продавач на прахосмукачки, а майка ѝ Бети Лу Бридемъс е агент на недвижими имоти. И двамата също така са актьори, играят в театрални постановки за армията. По-късно основават школата Atlanta Actors and Writers в Атланта. Ръководят и детско училище за актьорско майсторство в Дикейтър, Джорджия.

Във вените на Джулия Робъртс има английска, шотландска, ирландска, уелска и шведска кръв. Вижте повече за актрисата във видеото от канала „Портретъ на VBOX7.

Като дете актрисата свири на кларинет в училищния оркестър и иска да стане ветеринар. След като завършва гимназия, записва специалност „Журналистика“ в Държавния университет на Джорджия, но не завършва. Заминава за Ню Йорк с идеята да стартира актьорска кариера. Там подписва договор с модната агенция Click Modeling Agency и започва да посещава уроци по актьорско майсторство.

Тези знаменитости сами отглеждат храната си

Джулия Робъртс прави своя дебют на големия екран през 1988 г. във филма „Удовлетворение“ , в който си партнира с Лиъм Нийсън. Преди това има малка роля във филма „Червена кръв“ в който участва и брат ѝ Ерик Робъртс.

Първият ѝ актьорски успех, макар и подложен на доста критични коментари, е филмът „Мистична пица“ от 1988 г., а през същата година се снима и във финала на четвъртия сезон на полицейския телевизионен сериал „Маями Вайс“.

За ролята си на диабетичка във филма „Стоманени магнолии“ актрисата получава първата си номинация от Филмовата академия на САЩ в категория „Най-добра поддържаща женска роля“ и печели наградата „Златен глобус“ в същата категория.

Актрисата прави своя грандиозен успех в киното с участието си във филма „Хубава жена“ , където си партнира с Ричард Гиър. Ролята ѝ на красива проститутка ѝ донася през 1991г. втора номинация за „Оскар“ в категорията „Главна женска роля“ и втори „Златен глобус“ в категорията „Най-добра актриса в мюзикъл или комедия“. Филмът има рекордни продажби на билети в САЩ за романтична комедия и печели 463,4 млн. долара по света.

В началото на 90-те се снима  във филмите „Обичам неприятностите“, „Прет-а-порте“ и „Тема за разговор“, които не са особено добре приети от критиците. Следващите роли на актрисата са в няколко филма, които ѝ носят комерсиален успех. След тях прави двугодишна пауза в кариерата си.

В края на 90-те години Джулия Робъртс се радва на нов успех с филма „Сватбата на най-добрия ми приятел“, който се смята за един от най-добрите романтични комедии за всички времена. Следващите й изключително успешни филми са „Нотинг Хил“, където си партнира с Хю Грант, „Втората майка“  - със Сюзън Сарандън и „Булката беглец“ - с Ричърд Гиър.

Актьорите и актрисите, които успяха на гърба на други

През 2001 г. Джулия Робъртс получава награда „Оскар“ в категорията „Най-добра актриса“ за превъплъщението си в ролята на американската активистка във филма „Ерин Брокович“ . Така тя става първата актриса с платени 20 млн. долара за филм.

„Мексиканецът“, „Бандата на Оушън“ „Отблизо“ са едни от следващите филми на актрисата, където си партнира с Брад Пит, Джордж Клуни, Мат Деймън, Джъд Лоу, Натали Портман и Клайв Оуен.

През 2010 г. Джулия Робъртс участва в едноименната филмова адаптация на книгата на Елизабет Гилбърт „Яж, моли се и обичай“. Филмът отбелязва най-високите резултати за актрисата в бокс-офис класацията от излизането на филма „Любимците на Америка“ до този момент. В свои интервюта актрисата споделя,  че по време на заснемането на „Яж, моли се и обичай“ качва 4,5кг от изядената паста.

През 2017 г. чаровната Робъртс играе майка на момче със синдром на Трийчър Колинс в американския филм „Чудо“ . Филмът се очертава като един най-гледаните филми с нейно участие.

В личен план актрисата има два брака. През 1993г. се омъжва за кънтри певеца Лайл Ловет и бракът им продължава само две години, когато през 1995г. се развеждат.

Робъртс среща настоящия си съпруг – оператора Дениъл Моудър на снимките на филма „Мексиканецът“ през 2000г и на 4 юли 2002г. двамата сключват брак. През ноември 2004 г. актрисата ражда близнаците - дъщеря им Хейзъл Патриша Моудър и сина им Финиъс Уолтър Моудър. През 2007г. на бял свят се появява  вторият им син Хенри Дениъл Моудър.

Джулия Робъртс е сред най-скъпо платените актриси в света през 90-те години и първата половина на 21 век. Тя е най-високо платената актриса в Холивуд след Анджелина Джоли. Към 2017 г. е на 9-то място сред най-добре платените актриси в света с 12 млн. долара. Робъртс присъства в класацията „50-те най-красиви личности в света“ на списание „People“ дванадесет пъти.

Има собствена кинокомпания – „Red Om Films“ и се занимава с благотворителна дейност. Състоянието ѝ се оценява на около 250 млн. долара.

Интересен факт е, че въпреки световната си известност Джулия Робъртс няма звезда на холивудската Алея на славата.

Коментари 97
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

97 коментара
 
-Тате, защо жените не са ходили в казармата? - Сине, ти представяш ли си майка ти с калашник.  
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Нов протест в Сърбия, масова студентска демонстрация във Вършац

Нов протест в Сърбия, масова студентска демонстрация във Вършац

Свят Преди 1 час

Демонстрации и блокади има днес и на други места в Сърбия

Стив Уиткоф ще посети Близкия изток, за да обсъди споразумението между Израел и "Хамас"

Стив Уиткоф ще посети Близкия изток, за да обсъди споразумението между Израел и "Хамас"

Свят Преди 2 часа

Първата фаза на примирието приключва в началото на март

Разляха червена боя пред сградата на Руското посолство в София

Разляха червена боя пред сградата на Руското посолство в София

България Преди 3 часа

В района на посолството има жандармерия

Хиляди се събраха в Бейрут за погребението на Хасан Насралла (СНИМКИ)

Хиляди се събраха в Бейрут за погребението на Хасан Насралла (СНИМКИ)

Свят Преди 4 часа

Над 50 000 опечалени се събраха за поклонението на градския стадион "Камий Шамун"

"Като две капки вода за всяко дете и всеки родител" събра над 248 000 лева в подкрепа на най-малките деца и техните родители

"Като две капки вода за всяко дете и всеки родител" събра над 248 000 лева в подкрепа на най-малките деца и техните родители

Любопитно Преди 4 часа

С набраните средства УНИЦЕФ ще разшири програмата „Заедно от началото“ в три нови общини

Скиор загина на писта „Мечи чал“ край Чепеларе

Скиор загина на писта „Мечи чал“ край Чепеларе

България Преди 5 часа

Намерен е в безсъзнание, със следи от наранявания по тялото

<p>Лекар: Това заболяване може да доведе до фатален край</p>

Какво е наследствен ангиоедем? Ето какво трябва да знаем за това алергично заболяване

България Преди 5 часа

Болестта може да доведе до фатален край, предупреждава проф. Мария Стаевска

„Мръсни“ коментари на ютубър предизвикаха масов скандал в Индия

„Мръсни“ коментари на ютубър предизвикаха масов скандал в Индия

Свят Преди 5 часа

Каква е причината може да прочетете в следващите редове

Израел отлага освобождаването на палестински затворници

Израел отлага освобождаването на палестински затворници

Свят Преди 5 часа

"Хамас" определи тези действия като "крещящо нарушение за споразумението за прекратяване на огъня"

Съмнение за хранително натравяне в пловдивска детска градина

Съмнение за хранително натравяне в пловдивска детска градина

България Преди 6 часа

Десетки деца са потърсили лекарска помощ в петък вечер

От МВР отговориха на обвиненията от страна на „Възраждане”

От МВР отговориха на обвиненията от страна на „Възраждане”

България Преди 6 часа

Задържаните протестиращи не са били оставени „голи”

Още трима задържани за нападението с нож във Франция

Още трима задържани за нападението с нож във Франция

Свят Преди 6 часа

Основният заподозрян беше арестуван малко след атаката

Четиридесетте слона: Женската банда, която тероризираше Лондон

Четиридесетте слона: Женската банда, която тероризираше Лондон

Любопитно Преди 7 часа

Четиридесетте слона се отличават не само със странното си име, а и с факта, че бандата се състои изцяло от жени

След протеста: От „Възраждане” твърдят, че са жертва на репресии

След протеста: От „Възраждане” твърдят, че са жертва на репресии

България Преди 7 часа

Костадин Костадинов определи случилото се като "полицейски произвол"