Д жинджифилът може да помогне на хора с автоимунни заболявания като лупус или ревматоиден артрит да контролират възпаленията, защото въздейства върху белите кръвни телца, съобщи ЮПИ, позовавайки се на американски учени.
Ginger May Help Reduce Inflammation in Autoimmune Diseases. @EverydayHealth @HopkinsMedicinehttps://t.co/bIqk20Efq7
— Hopkins Med News (@HopkinsMedNews) September 25, 2023
Учени от университетите на Колорадо и Мичиган изследваха въздействието на джинджифила върху белите кръвни клетки неутрофили, които участват в имунния отговор и борбата с инфекциите. Специалистите са проследили вид програмируема клетъчна гибел при неутрофилите, наречена нетоза, и ролята й за контролиране на възпаленията. Когато здрави хора взимат джинджифилови добавки, неутрофилите им са по-устойчиви на тази клетъчна гибел, установи изследването.
Recent research has shed light on the potential of ginger supplements in managing inflammation in individuals with autoimmune disorders.https://t.co/ySfu5IGzUt
— The Daily Science (@TuhinCoUk) September 23, 2023
Нетозата, или неутрофилните извънклетъчни капани, са мрежи от извънклетъчни влакна, съставени предимно от ДНК от неутрофили, които се свързват с патогени. Те участват в механизмите на възпалението и кръвосъсирването, които допринасят за много автоимунни заболявания, включително лупус и ревматоиден артрит.
Ginger May Ease Inflammation of Autoimmune Diseases - https://t.co/0dhGlkTYJ7
— Drugs.com (@Drugscom) September 25, 2023
"Има много болести, при които неутрофилите са свръхактивни", обяснява д-р Кристен Деморюел от Университета на Колорадо. "Установихме, че джинджифилът може да помогне за ограничаване на нетозата, а това е важно, тъй като е естествена добавка, която може да бъде полезна за лечение на възпаления и симптоми при хора с няколко различни автоимунни заболявания."
Клинично изпитание със здрави доброволци показва, че едноседмичен ежедневен прием на 20 мг джинджифил повишава химикал във вътрешността на неутрофила, наречен cAMP. Тези високи нива на cAMP след това инхибират нетозата в отговор на заболяването.
Учените искат да продължат изпитанията с пациенти с автоимунни и възпалителни болести, като лупус, ревматоиден артрит и КОВИД-19.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!