К акво може да ни каже едно древно дърво за опазването на бъдещето?
Всъщност, доста.
Според нов анализ на парче дърво на впечатляващите 3775 години е открит нов и евтин начин да се намалят парниковите емисии в природата.
(Във видеото: Вижте как изглежда най-старата къща на дърво)
Често чуваме за значението на дърветата в борбата срещу изменението на климата - те активно извличат въглероден диоксид от въздуха за фотосинтеза, използвайки го за генериране на енергия или за растеж.
Проблемът идва, когато дървото умре- тогава то не само вече не извлича въглерод от атмосферата, но и го освобождава с неочаквано високи темпове.
“В момента 8% от въглерода в горите се съхранява в мъртви дървета", обясни горският еколог Йорг Мюлер.
Като част от голям екип, анализиращ разлагането на мъртвата дървесина, Мюлер помогна да се разкрие огромният мащаб на въглеродните емисии, отделяни от тези мъртви дървета.
Шокиращото е, че е повече от количеството, отделяно от изкопаемите горива всяка година.
Less carbon for trees avoiding stress
— New Phytologist (@NewPhyt) September 27, 2024
Quetin et al.
📖 https://t.co/X0x05k20Jz pic.twitter.com/oTBJttpq9o
“Разбрахме, че годишното освобождаване на въглерод от мъртва дървесина е около 115 процента от въглерода, освободен от хората", каза той.
Ето обаче въпроса: можем ли да направим нещо по въпроса? Дърветата може да са в състояние да живеят стотици или дори хиляди години, но сляпата надежда, че всички те ще се окажат дълголетници, не е практична. Алтернатива обаче може да бъде просто да ги погребем.
“Хората са склонни да мислят, ‘Кой не знае как да изкопае дупка и да зарови дърво?’” каза Нинг Зенг, професор в катедрата по атмосферни и океански науки на Университета на Мериленд и водещ изследовател в новия анализ.
“Но помислете колко дървени ковчези са били погребани в човешката история. Колко от тях са оцелели?” той посочи.
И благодарение на случайното откриване през 2013 г. на това древно дърво– находка, която Зенг описа като “чудо”, сега имаме по-добра представа какви трябва да бъдат тези условия.
Why are forests referred to as carbon sinks?
— Crystal Gardens Landscape & Gardening Services (@crystalgardensK) September 26, 2024
Trees absorb carbon dioxide (CO2) from the atmosphere during photosynthesis and store it as carbon, making them vital in combating climate change. #trees #environment pic.twitter.com/0cnJ8fcR4R
“Когато багерът извади дънер от земята и го видяхме, тримата еколози, които бях поканил от университета Макгил, веднага го идентифицираха като източен червен кедър”, каза Зенг. При сравнение с прясно отрязана проба от същия вид, екипът установи, че по-старата дървесина– на почти 4000 години и запазена много по-дълго, отколкото трябва да се очаква за кедър –, е загубила 5% от въглеродния диоксид, който някога е съхранявала.
Тайната изглежда е във вида на почвата, покриваща дънера: глинеста почва, типична за района на Квебек, където е направено откритието, има особено ниска пропускливост. Това означава, че е в състояние да защити дънера от всичко, което може да му помогне да разложи – не само насекоми и гъби, но дори и кислород.
И работи невероятно добре. “Дървото е хубаво и масивно – вероятно бихте могли да направите мебел от него", каза Зенг.
Това е наистина добра новина: тъй като глинестата почва е доста често срещана, това означава, че погребването на мъртвите дървета може потенциално да се превърне в евтин начин за намаляване на количеството парникови газове, изпускани в атмосферата всяка година.
Разбира се, това едва ли е решение на климатичната криза само по себе си, но ако техниката бъде оптимизирана, изследователите смятат, че можем да съхраняваме до 10 гигатона CO2 всяка година, използвайки този метод. Това е около количеството, необходимо за ограничаване на глобалното затопляне до под 1,5°C.
“Това е доста вълнуващо откритие”, каза Зенг. “Неотложността на изменението на климата се превърна в толкова важен проблем, така че имаше още повече мотивация този анализ да започне.”
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!