Л увърът е един от най-посещаваните музеи в света и каквото и да се каже за него ще бъде малко и недостатъчно. Той се намира в красивата и романтична френска столица – Париж и е най-големият национален музей на Франция.
Славата му на някогашен дворец допълнително оформя уникалния му облик.
Лувърът е едно истинско произведение на изкуството и като такова е приютило в себе си много други уникални произведения със световна слава. Огромен по своите размери, той някак създава чувството на уют у всеки, който се разхожда по дългите му коридори, осеяни с уникални картини и скулптори.
Лувърът е място, което ще искате да посетите при всяка ваша визита в Париж, първо защото е невъзможно с едно влизане да разгледате всичко, и второ, защото музеят-дворец е наистина уникален, не само отвън, но и отвътре. В този чудесен по своя облик и история музей са изложени над 35 000 експоната, сред които „Мона Лиза“ на Леонардо да Винчи, Венера Милоска и още други значими творби.
История
Световноизвестният музей някога е бил дворец на великите френски крале, а преди това възниква като средновековно укрепление.
През 1200 г. крал Филип Огюст прави разширение на вече съществуващата кула, създава и ров около нея и още тогава получава названието „Лувър“. Първоначално тази сграда се е използвала като затвор и арсенал.
През 1385 г. по заслуги на Шарл Пети, вече съществуващата крепост е превърната в приказна кралска резиденция. След известен период на застой Лувърът възвръща своето величие и важност по времето на крал Франсоа I.
Към края на жизнения си път, той решил да направи това място още по-величествено и достойно за неговата колекция от произведения на изкуството, в това число и Мона Лиза.
След това делото му продължават Анри II и съпругата му Катерина Медичи, която искала да се направи дълъг коридор, който да свърже Лувъра с Тюйлери.
След това години наред Лувърът не се радва на нужното внимание, особено когато кралят Слънце мести кралския двор в също толкова очарователния Версай.
За първи път Лувърът започва да функционира като музей през далечната 1793 г. – по време на Френската революция.
Години наред след това към сградата са правени различни пристройки, които са помещавали все по-красиви и впечатляващи произведения на изкуството.
Една от последните и, ако можем така да кажем, по-съвременни промени е построяването на стъклената пирамида, която в момента служи за вход на музея. Тя е по идея на архитекта Йау Минг Пей и е направена през 1989 г. Колкото и модерна да изглежда, някак прави добра симбиоза с красивите ренесанови основни сгради на Лувъра. Постигната е интересна хармония между старото и новото, макар че в началото е била обект на много спорове за това дали е подходяща.
Дом на едни от най-големите шедьоври в света
Без капка съмнение най-известната картина в музея е Мона Лиза на Леонардо да Винчи. Около нея е пълно с легенди и предположения кой точно е изобразен на нея – дали е Джокондата, съпруга на богат търговец или автопортрет на самия майстор Да Винчи. Може би никога няма да узнаем истината. Картината е изложена в Лувъра още от 1797 г.
Интересен факт е, че в една зала в музея се намират най-известната картина на Лувъра Мона Лиза и най-голямата такава. Това е „Сватбата в Кана“ на венецианския ренесансов художник Паоло Варонезе.
Друга интересна творба е статуята на гръцката богиня Нике от Самотраки. Тя е намерена на едноименния остров и е датирана от 190 г. пр.н.е.
Завладяваща е и скулптурата на Антони Канова – „Психея оживява от целувката на Купидон“. Творбата е наистина впечатляваща и напълно интерпретира очарованието на истинската любов.
Друга интересна картина, която се намира в Лувъра е „Свободата води народа“ от Йожен Дьолакроа. Тя отразява един много важен момент за всички французи, а именно френската революция.
Венера Милоска също е сред уникалните обитатели на приказния музей. Това е скулптура, открита през 1820 г. в руините на древния град Милос, и се смята, че олицетворява древногръцката богиня на любовта и красотата – Афродита.
В Лувъра са поместени още хиляди уникални произведения на изкуството, които заслужават внимание. Всеки от тях има своята славна история и е гордост за самия музей.
В Лувъра може да се насладите на изкуството на древен Египет, Гърция, Рим, Близкия изток и много други народи и култури. За да разгледате целия музей ще ви трябват приблизително около 14 дни и то, ако се задържате само по 10 секунди на всеки експонат. Впечатляващо, нали?
Музей или снимачна площадка?
Лувърът намира и своето място на големия екран, както във филми, така и в музиката.
Филмът „Шифърът на Леонардо“ по едноименния роман на Дан Браун е свързан до голяма степен с това място и гения на Да Винчи. Екшънът и разплитането на кодове започва именно от Лувъра.
Друг интересен факт, е че Бионсе и Джей Зи имат заснет клип на една от своите песни именно в Лувъра.
Вижте още:
Асеновата крепост - самотният страж на Родопите
Любопитната история на най-старото висше училище у нас
Превратната съдба на най-старата постройка в София
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!