О коло 9% от мъжете и 11% от жените в репродуктивна възраст (15-44 години) имат някакъв репродуктивен проблем. Това сочат данни от редица международни проучвания по темата. Двойките, които попадат в тези статистики, не успяват да заченат дете след едногодишни опити, а причините за това са разпределени по равно. В около 1/3 от случаите проблемът е в мъжете в двойките, 1/3 – при жените и 1/3 – комбинирани причини и у двамата.
За 2018 година в България са извършени около 10 000 асистирани репродукции, които помагат на такива двойки да сбъднат най-голямата си мечта – да имат своя рожба. При 5% от тях мечтата е станала реалност.
Лекарите са на мнение, че най-добрата възраст за асистирана репродукция при жените е до 35-годишна възраст.
„Съвременният начин на живот обаче не изключва случаите, в които до тази възраст жената не е срещнала мъжа в живота си или по други причини не е избрала да има деца. При това положение е препоръчително да посети специалист по репродуктивна медицина, за да провери оварилния запас (яйчниковия резерв)“, обяснява д-р Мефтуне Шефкетова, началник на Центъра за Асистирана репродукция в Аджибадем Сити Клиник Болница Токуда.
Все по-често двойките, които имат притеснения, се обръщат към специалисти по репродуктивна медицина, но ин витро процедурата не е панацея, и има своите граници. Както всеки друг здравословен проблем, и репродуктивният намира своето решение по-бързо и ефективно, колкото по-рано се установи, а в това основна роля играе и точният специалист.
Много жени предпочитат да споделят неуспехите със забременяването със своя акушер-гинеколог, но това невинаги е достатъчно, защото репродуктивната медицина се развива с бързи темпове и налага тясна специализация в тази посока.
Жените масово не са наясно със статуса на яйчниковия си запас, въпреки че посещават редовно гинеколог - просто повечето от специалистите по акушерство и гинекология не следят конкретно за тези показатели, а проследяват рисковете от различни възпалителни и най-вече онкологични заболявания на женската репродуктивна система.
“Затова е добре жената да потърси тесен специалист, при който да провери своя яйчников резерв”, съветва д-р Шефкетова. При мъжете пък няма фиксирана възраст за профилактика на репродуктивните функции, така че те могат да се насочат към специалист по всяко време.
И все пак, ако една двойка на възраст под 35-годишна възраст прави неуспешни опити за бебе от година или повече, препоръката на лекарите е двамата да се изследват при първа възможност. За двойки на възраст над 35 години препоръчителния период за опит е 6 месеца, след което е добре двойката да премине към изследвания.
Твърде често се оказва, че мъжете имат някаква патология, която няма симптоми, но се отразява на качеството на сперматозоидите. Възрастта играе роля и тук - както при жените, така и при мъжете напредването на възрастта влияе върху репродуктивните способности. Генетичният материал се влошава както в яйцеклетката, така и в сперматозоида, но докато жените се раждат с определен брой яйцеклетки, които се изчерпват в течение на живота им, сперматозоидите се образуват на всеки три месеца.
Възрастовият ефект върху качеството им е факт, но не е толкова ясно изразен като при жените, при които някои симптоми, като нередовен цикъл, горещи вълни, кървене между циклите, оскъдна менструация са сигнал, че има проблем.
Ранната менопауза е проблем, който също регистрира увеличение в последните години. Нормалният климактериум настъпва след 44-45 години, но все повече жени в световен мащаб влизат в менопауза и по-рано.
Едни от най-трудните за взимане решения обаче са тези, които взимат жените с почти изчерпан яйчников резерв, но без готовност да създадат семейство. Вариантите тогава зависят от конкретната ситуация.
Според експертите по асистирана репродукция, най-ефективно би било в такъв случай да се пристъпи към активна репродукция, но това от друга страна е решение, което е свързано и с много странични фактори.
Ако жената има партньор, или пък няма, но желае да ползва донорски сперматозоиди, може да се пристъпи към инсеминация или ин витро, в зависимост от състоянието на яйчниците. Ако жената е в етап на живота, в който не може да планира непосредствена бременност и майчинство, тогава би могла да замрази яйцеклетки.
Д-р Мефтуне Шефкетова е акушер-гинеколог, специалист по Репродуктивна медицина. Още по време на своята специализация репродуктивната медицина и асистираните технологии се превръщат във фокус на професионалните ѝ интереси. Има опит в процедурите, спомагащи диагностицирането на инфертилитета при двойката - ултразвукова диагностика, хистеросалпингография, както и в хирургични дейности като хистероскопия, лапароскопия. В работата си през годините успешно прилага методи на лечение на репродуктивните проблеми като индукция на овулацията, интаутеринна инсеминация, стимулация за ин витро и ICSI оплождане. Членува в ESHRE (Европейското общество по човешка репродукция и ембриология), като участва активно в ежегодните му срещи; симпозиуми на Internationals IVI congresses; симпозиуми по репродуктивна хирургия; семинари на „Ovarian club”. Притежава сертификат за Диагностични лапароскопии; Медицинска педагогика; Интерактивен GCP за опитни изследвания. От началото на 2018 г. оглавява Център за асистирана репродукция Аджибадем Сити Клиник ДКЦ Токуда.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!