Н а 8 декември 1542 г. е родена Мери, кралица на Шотландия, а по-късно кралица на Франция като съпруга на Франсоа II, също и претендентка за английския престол.
Дъщеря е на краля на Шотландия Джеймс V и Мари дьо Гиз. Тя е единственото живо законно дете на Джеймс V и когато той умира само шест дни след раждането ѝ, на 14 декември Мери става новата кралица на Шотландия.
Мери Стюарт е коронована на 9 септември 1543 г. в кралския параклис в замъка Стърлинг.
Така обаче е нарушен току-що сключеният Гринуички договор с Англия, по силата на който Мария трябва да се омъжи за Едуард, сина на краля на Англия Хенри VIII, и двете корони да се обединят. Шотландският парламент къса договора, и за да наложи волята си, Хенри започва война.
Мари дьо Гиз укрива дъщеря си в замъка Дъмбартън. По предложение на новия крал на Франция Анри II на 7 юни 1548 г. e подписан договор, според който Мария Стюарт ще се омъжи за сина на Анри II – дофина Франсоа, две години по-млад от нея. В помощ на Шотландия е изпратена френска войска. През 1548 г. на 5-годишна възраст Мери е изпратена във Франция.
През 1561 г. Мария Стюарт се завръща в Шотландия и поема управлението на страната.
Смъртта на Франсоа II премахва възможността за анексиране на Шотландия от Франция – нещо от което мнозина шотландци се страхуват.
Първоначално Мери смята да отпътува за Англия и да се срещне с Елизабет I. Последната сухо отказва да даде разрешение. Този кардинален проблем остава нерешен. Елизабет I отказва всякаква среща между двете, преди Мери Стюарт завинаги да се откаже от английската корона. Мери отказва да поеме подобен ангажимент. Тя счита, че ако Елизабет няма преки наследници (а Елизабет не желае да се омъжи), с е в правото си да заяви претенции след евентуална нейна кончина, като най-близка кръвна родственица.
През 1568 г. е затворена от Елизабет I и държана в плен в продължение на 19 години. В това време Мери участва в няколко заговора срещу Елизабет I. Тя е осъдена за държавна измяна и на 8 февруари 1587 г. е обезглавена в замъка „Фодърингхей“.
Отвличането на Франк Синатра младши
8 декември 1963 г. е денят, в който Франк Синатра младши, синът на един от най-известните певци в света Франк Синатра, е отвлечен. Трима мъже влизат в съблекалнята му под претекст, че доставят пратка, след това го връзват, слагат му превръзка на очите и го отвличат.
Похитителите искат откуп от 240 хил. долара, което в днешни пари се равнява на повече от 2 млн. долара. Франк Синатра старши бързо плаща откупа и сина му е освободен на 11 декември.
Убийството на Джон Ленън
През 1980 г. на този ден е убит легендарният музикант Джон Ленън. Той е една от най-влиятелните и популярни личности в поп културата на XX век. Придобива световна известност като член и водеща фигура в рок групата „Бийтълс“, получила международна слава през 60-те години.
На 8 декември 1980 г., връщайки се с жена си Йоко Оно от звукозаписното студио в Ню Йорк, Джон Ленън е застрелян. Убиецът му Марк Дейвид Чапман отправя към него пет изстрела с пистолет и търпеливо изчаква полицията, докато чете „Спасителят в ръжта“ на Селинджър. Ленън умира по-късно в болницата. Марк Чапман получава доживотна присъда, няколко пъти се опитва да бъде освободен предсрочно, но исканията му не са уважени от съда.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!