П редставете си най-добрия десерт на Земята. Баклава? Торта Павлова? Тирамису? Брауни? Джелато? А сега си помислете за държавите, от които идват тези сладки изкушения - Турция, Италия, Америка...
Коя е Павлова и защо кръстиха торта на нея?
За съжаление светът в момента е изправен пред голямо изпитание и няма как да посетите тези държави, за да се насладите на традиционните им десерти.
Джон Бон Джоуви готви за бедни в своята „Кухня за душата“
Затова решихме да подберем 2 от тях, които можете да приготвите сами вкъщи. По-долу ще откриете рецептите, както и интересните истории на тези прекрасни десерти.
1. Каноли, Сицилия
Предвид кризисната ситуация в Италия е ясно, че макар и да искаме да се докоснем до красотите на тази средиземноморска страна, няма как да се случи. Поне не физически. Нито една забрана обаче не би могла да ни попречи да вкусим Италия в истинския смисъл на думата.
Стоите вкъщи и имате прекалено много време, което не знаете как да оползотворите? Днес ще ви научим как да си приготвите каноли! Този десерт е типичен за Сицилия и е един от най-ясните примери за влиянието на арабската кухня на острова.
Ето какви съставки ще са ви нужни за приготвянето на десерта:
За пълнежа:
• 450 грама рикота
• ½ ч.ч. маскарпоне
• ½ ч.ч. пудра захар
• 1 ч.ч. бита сметана
• 1 ч.л. ванилов екстракт
• 1 ч.л. портокалова кора
• ¼ ч.л. сол
• ½ ч.ч. мини шоколадови капки, за украса
За фунийките:
• 2 ч.ч. брашно
• ¼ ч.ч. захар
• 1 ч.л. сол
• ½ ч.л. канела
• 4 с.л. охладено масло, нарязано на кубчета
• 6 с.л. бяло вино
• 1 голямо яйце
• 1 белтък
• Растително олио, за пърженето
Начин на приготвяне:
Пълнежът:
1. Изсушете рикотата и оставете в хладилник за минимум един час (може и за цяла нощ).
2. Вземете миксер и в голяма купа разбийте сметаната и ¼ ч.ч. пудра захар, докато получите хомогенна смес. 3. В отделна купа смесете рикотата, маскарпонето, останалата ¼ ч.ч. пудра захар, ванилията, портокаловата кора и солта. Добавете другата смес. Оставете в хладилник за поне един час.
За фунийките:
1. В голяма купа смесете брашното, захарта, солта и канелата. Натрошете маслото в сместа на зрънца с големината на грахово зърно. Добавете виното и яйцето и бъркайте, докато не получите тестена смес. Замесете с ръце. Обвийте тестото във фолио и го оставете в хладилник за поне 1 час.
2. Поръсете повърхността, върху която ще сложите тестото, с брашно и го разделете на две части. Разточете едната половина и с помощта на кръгла формичка изрежете кръгчета от разточеното тесто. Повторете същото с останалата половина.
3. Обвийте тестото около кухите формички за каноли и намажете с белтък, там където тестото трябва да се слепи.
За пърженето:
1. В дълбок тиган сипете олио, около три пръста дълбочина. На средно силен огън започнете да пържите канолите, като слагате само по две-три формички едновременно в олиото. Обръщайте регулярно формичките и пържете около 4 минути. След като изпържите канолите, сложете ги да се изцедят в чиния, която предварително сте покрили с домакинска хартия. Оставете ги да изстинат.
2. Когато са добре изстинали, внимателно извадете фунийките от формичките.
3. Сипете пълнежа в шприц и започнете да запълвате фунийките. Накрая потопете краищата в шоколадовите капки.
2. Ябълков щрудел, Австрия
В тази напрегната обстановка няма как да отидете до Виена за парче ябълков щрудел и чаша ароматно виенско кафе. Но рецептата за щрудел не е никак трудна (някои дори я свързват с баклавата) и можете да опитате да я приготвите сами у дома и така да оползотворите времето вкъщи.
Произходът на този десерт е свързан с различни легенди. Смята се, че тестото за щрудел е донесено в Турция и произхожда от арабския свят. Оттам рецептата стига до Виена, като първо минава през Балканите и Унгария след завладяването на Константинопол през 1453 г. Някои изследователи са на мнение, че рецептата идва от Испания. Сегашното си име - щрудел - ястието получава във Виена.
Най-старата известна рецепта за щрудел е от 1697 г. - тя е написана на ръка и се съхранява в Националната библиотека на Австрия. Думата "Strudel" в буквален превод означава водовъртеж, въртоп. Това е национално ястие в Австрия, но се приготвя масово и в други държави, които са били част от някогашната Австро-Унгарска империя.
Във видеото вижте как да си приготвите един от любимите десерти на Хабсбургите:
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
Редактори:
Ванеса Николова Ива Ваташка
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!