Р одителите понякога не се замислят как това, което казват, може да повлияе на бъдещето на детето им. Някои думи нараняват, но други, напротив, вдъхновяват и ви помагат да израснете в здрав и щастлив човек.
Ето кои фрази трябва да се казват на дете, за да бъде благодарно на родителите си и да израсне пълноценен човек.
"Обичам те"
Всяко дете трябва да чуе тези думи, тъй като родителите са тези, които трябва да обичат и приемат детето си безрезервно. Редовното произнасяне на фразата „Обичам те“ е просто необходимо, за да научите децата да обичат някого просто така, безусловно. Освен това трябва да казвате тези думи не само всеки ден, но и няколко пъти на ден. Това ще даде на детето увереността, която идва от това, че е обичано и приемано такова, каквото е. Затова се опитайте да признаете любовта си възможно най-често.
"Благодаря ти за…"
Винаги казвайте думи на благодарност дори за най-малкото нещо, с което вашето дете ви е помогнало. Това ще научи детето ви да бъде учтиво и благодарно, а също така ще покаже колко цените участието му. Редовните думи на благодарност ще помогнат за развитието на самоуверена личност и ще предотвратят появата на комплекс за малоценност.
„Ти си най-талантливият“
Ученето е доста труден процес, особено за малки деца, които редовно се сблъскват с нова информация и не винаги могат да се справят с учебната програма. Появява се съмнение в себе си, особено в сравнение с по-успешни връстници. Затова е важно да отбелязвате талантите на детето си, за да възпитате у него желанието да успее. Необходимо е да насърчавате всяко начинание с думите „ти ще успееш“, „ти си най-талантливият“ и т.н. Важно е обаче да не се намесвате, така че детето да научи света от собствените си грешки и неуспехи.
"Не се страхувай, аз съм с теб"
Страховете на децата, на които възрастните не обръщат внимание, често се превръщат във фобии. Детето може да приеме някои от страховете на родителите си. Доста често родителите, без дори да подозират, плашат децата си с думите: „Ако се държиш лошо, някой друг ще те отведе“ и т.н. Но напротив, на детето трябва да се внуши, че със страховете трябва да се бори. Затова му кажете как да се справите с вашите фобии и обещайте, че винаги ще бъдете там.
„Хайде да направим нещо заедно?“
Децата обичат да прекарват времето си с родителите си, така че се опитайте да не им отказвате игри, дори ако сте много уморени. Направете това, което детето ви предлага. Това ще покаже, че насърчавате действията му и наистина се интересувате от това, което прави. Не забравяйте да хвалите детето си, докато прекарвате време заедно; това ще помогне да се развие самоуверен човек, който има свои собствени интереси и желания.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!