Ц ели 9 милиона британци се чувстват нещастни, защото са самотни.
А се оказва, че самотата е точно толкова вредна за здравето, колкото и 15 цигари на ден. Ето защо Лондон създаде специално Министерство по самотата. Вижте:
Никакви червени автобуси. Никакъв Биг Бен. Или пък кралска суета.
Това също е Лондон - безутешие, тъга, самота.
Голямата разлика между самотните жени и самотните мъже
Age UK е държавна благотворителна организация. Но най-вече това е място за срещи. Почти 20 процента от възрастните британци имат най-много веднъж седмично контакт с други хора.
Половината от жителите на Обединеното кралство, които са на възраст над 75 години, живеят сами. И най-вече жените се чувстват самотни.
"Понякога направо не ми се живее. И в момента се чувствам така. На стари години всичко е различно, здравето например. Вече не можеш да правиш това, което искаш. Заспиваш още по светло, после се събуждаш и се чувстваш ужасно. Питаш се за какво е всичко това. И стоиш буден, докато не стане отново време за лягане.", споделя Фелисити Паркинс.
Самотата е убийствена за човека
Но самотата измъчва не само възрастните хора.
Робин също е самотна, макар да е в компанията на друг човек. Ребека е нейната терапевтка, дарява ѝ внимание и ласки. Звучи забавно, но не е. Двете даже не се познават.
Робин живее на един час път северно от Лондон. В уютна селска къща, където обаче е съвсем сама. Работи от вкъщи - организира прояви, на които различни хора си дават среща. Робин обаче живее в самота.
Откровенията за самота на едно младо и известно момиче
"Наслаждавам се на свободата да съм сама, но един ден човек проумява, че това му идва вповече. Не можеш да си докараш приятели с вълшебна пръчица и тогава осъзнаваш, че е събота вечер, а ти нямаш никого, с когото да излезеш.", разказва Робин.
Робин е съвсем нормална жена - нито е срамежлива, нито ѝ липсва самочувствие.
Но магистралата, която преминава точно зад къщата ѝ, е един вид илюстрация на нейното положение: всички я подминават. А самата тя не успява да завърже контакти.
Как да се справим със самосъжалението
"Голяма част от ежедневната ни комуникация се случва в Whats App. Даже и до кратък разговор не стигаме - най-много да запишем някое съобщение. Така не се създават връзки. И затова в края на деня се оказваме сами.", споделя още Робин Бърн.
Един час продължава пътят до Лондон, където Робин се среща със своята терапевтка - за да ѝ обърне някой внимание, да я дари с прегръдка. Защото се оказва, че това е изключително важно за здравето, при това не само психическото. Изследвания сочат, че самотата е точно толкова вредна за здравето, колкото и ако пушиш по 15 цигари на ден.
Джулиан Мариотс, от Комисията по въпросите на самотата казва:
"Обществото се променя - все повече време прекарваме в социалните мрежи, все повече работим от вкъщи. И все по-рядко се срещаме с други хора. Самотата не е някакво рядко явление, нито пък е само здравен проблем. Става въпрос за това как се променя нашето общество."
10 неща, които силните хора не правят
Ребека получава по 65 паунда за всеки час, в който прави компания на самотни хора. На ден посреща средно по трима клиенти. Дори е прекъснала следването си, за да има достатъчно време за работата.
Робин осъзнава, че всичко това изглежда доста странно.
Как да се справим с пристъпите на паника
"Хората сигурно си мислят, че съм луда да давам пари за съвсем обикновена среща с друг човек. Но когато си самотен, това тук наистина помага. Такъв е животът: за съжаление не получаваме безплатно всичко, от което се нуждаем."
Колкото и парадоксално да звучи, Робин не е сама: цели 9 милиона британци се чувстват като нея - самотни и нещастни.
По-късно тази година ще бъде публикувана стратегия за борба със самотата, в чието подготвяне ще участват националното правителство и регионалните власти, социалните служби, доброволци и бизнесмени.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!