У чени идентифицираха нов вид земноводно, обитавало Австралия преди около 247 милиона години. Откритието слага край на мистерия, която вълнува изследователите от 90-те години на миналия век, когато фосилизираните останки на съществото са намерени от пенсиониран фермер на пилета в Нов Южен Уелс.
В световен мащаб са идентифицирани по-малко от 10 вкаменелости от този гущероподобен вид.
Експертите твърдят, че откритието може да "пренапише еволюцията на земноводните в Австралия".
Преди почти три десетилетия Михаил Михайлидис открива необикновената вкаменелост благодарение на счупена градинска стена в дома си в Умина - на около 90 минути път с кола северно от Сидни.
Пенсионираният фермер на пилета е закупил 1,6-тонна плоча от пясъчник, за да отстрани проблема. Но когато разрязал външните слоеве на камъка, се разкрили увековечените очертания на непознато същество.
Г-н Михайлдис се свързал с Австралийския музей в Сидни за откритието си и през 1997 г. предал фосила.
Там, в климатизираната изложбена зала, Лахлан Харт - палеонтологът, който в крайна сметка разкодира вкаменените останки - го среща за първи път като дете.
"Бях обсебен от динозаврите... и така 12-годишният аз видях тази вкаменелост в експозицията през 1997 г. А 25 години по-късно той стана част от докторската ми дисертация, което е лудост", казва г-н Харт.
Г-н Харт казва, че "глупавият късмет" е довел до това, че екипът му, който изучава живота в триаската ера в Австралия преди около 250 милиона години, е получил фосила за идентифициране.
Забележително е, че матрицата съдържа "почти пълен скелет", което е почти нечувано, обяснява г-н Харт.
"Към него са прикрепени главата и тялото, вкаменелостта на кожата на съществото и мастните тъкани около външната част на тялото - всичко това прави тази находка наистина рядка."
Въз основа на тези данни г-н Харт и колегите му изчисляват, че земноводното е било с дължина около 1,5 м и е имало тяло с формата на саламандър. Новоидентифицираният вид е наречен Arenaepeton supinatus, което на латински означава "пясъчен пълзящ на гърба".
Учените твърдят, че месоядната земноводна някога е живяла в сладководните езера и потоци на Сидни. Този конкретен вид принадлежи към семейство Temnospondyli: устойчиви земноводни, които са преживели две от петте масови измирания на Земята, включително поредица от вулканични изригвания, които са унищожили 70-80 % от всички динозаври преди 66 милиона години.
Само три други вкаменелости, улавящи вида Temnospondyli, са успешно идентифицирани в Австралия.
Откритията, които бяха публикувани във вторник, показват, че "Австралия е била чудесно място за еволюция на животните и за намиране на убежище след масовите измирания", казва г-н Харт.
Необикновената вкаменелост ще бъде изложена за постоянно в Австралийския музей по-късно тази година.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!