В България има толкова много места с изключително богата история, интересна и уникална архитектура и повече от прекрасна природа. Всяко едно кътче от нашата страна е място, което заслужава да влезе в списъка ви за мечтани пътешествия и екскурзии.

В Средновековието наричан „Велбъжд“, а в Античността – „Паутилия“, българският град Кюстендил се намира в Югозападна България, в подножието на граничната планина Осогово със своя първенец връх Руен. 

Кюстендил е и дом на най–голямата колекция на творби на Владимир Димитров–Майстора, които се помещават в художествената галерия, която носи неговото име и са подредени в постоянна експозиция. Да не забравяме, че от тук идват и така любимите и вкусни кюстендилски череши, които имат наистина уникален вкус. 

Крепостта "Хисарлъка" - Древната перла на Кюстендил

Освен това тук може да видите древни римски терми и известната Пиргова кула, която се намира в центъра на Кюстендил. Нейното име и два от гръцката дума за „кула“ – „пиргос“. Тя има приземие и три етажа, и почти квадратна основа. Била е единична бойна кула, която най–вероятно е принадлежала на местен феодал. Кулата обаче съвсем не е основното място, което туристите посещават, когато идват в Кюстендил.

Най–интересното място в района се намира на няколко километра извън града и е кацнало точно над него, сякаш го пази. Това е късноантичната и средновековна крепост „Хисарлъка“. Тя е една от най–добре запазените крепости от това време по нашите земи. Освен това е част от 100-те национални обекта на България. Крепостта „Хисарлъка“ е обявена за архитектурно-строителен паметник на културата с национално значение. Когато се качите до нея, пред вас ще се разкрие Кюстендил като на длан. 

Крепост Хисарлъка разполага с открита сцена с доста места, на която се провеждат различни културни мероприятия, за които може да следите на сайта на крепостта или в информационния център на град Кюстендил.

История на крепостта

Късноантичната и средновековна крепост Хисарлъка е една от найдобре запазените крепости от това време по нашите земи. Освен това е част от 100-те национални обекта на България.
Късноантичната и средновековна крепост „Хисарлъка“ е една от най–добре запазените крепости от това време по нашите земи. Освен това е част от 100-те национални обекта на България. Източник: Елена Исаева

Крепостта се намира на хълм, който носи същото име като нея, точно над град Кюстендил. Предполага се, че е построена още през IV век и е достроявана и преправяна някъде около VI век. Крепостта е толкова стабилна, че е успяла да устои на всякакви обстоятелства и условия, както по време на Първата Българска държава, така и по време на Втората. През XV век за съжаление е била съборена и частично разрушена от османците. Въпреки това, благодарение на качествена реставрация, днес може да се видят доста неща от нея и да се придобие представа за някогашното величие на този исторически български паметник на културата.

На мястото на Кюстендил се е намирал римският град Улпия Пауталия. Различни исторически източници сочат, че този град е имал много важно религиозно и стратегическо значение за Римската империя. 

Предполага се, че крепостта Хисарлъка е била издигната над укрепения град Пауталия и е била седалище на местния феодал. 

Архитектура и строителство

Крепостта Хисарлъка е наистина уникална по своята същност, защото тя е смесица от няколко архитектурни стила и строителни техники и точно това я прави една от най–значимите крепости на нашата територия.

По време на археологическите разкопки е установено, че крепостта има няколко етапа на строене. Първите и най–значими промени по нея са направени около VI век под управлението на Юстиниан I, за което са оставени и писмени сведения от античния писател Прокопий Кесарийски. 

Разкопките и проучванията на крепостта показват, че тя се е използвала доста активно по време на Античността и Средновековието. 
Крепостта е строена с много мисъл и внимание особено към релефа, на който се намира, тя сякаш го следва. 

Близо до главния път, на източната стена се намира най–главната и най–широка порта на крепостта. Първоначално тя е била проектирана като двукрила врата, впоследствие е била преправена на спускаща се врата и накрая е била зазидана окончателно. 
Крепостта има формата на неправилен многоъгълник с размери 230 на 120 метра. На територията на цялата крепост има общо 14 кули, които имат различни форми – кръгли, триъгълни и правоъгълни. Крепостта има две порти и пет потерни, които са разположени в близост до самите кули с цел по–добра отбрана на мястото.

На различните места крепостната стена на Хисарлъка има различна дебелина от 1.60 метра до 3 метра. Археолозите предполагат по косвени данни, че крепостната стена е била висока около 10 метра, а кулите са достигали до вичосина от около 12 метра. 
Строителната техника, която е използвана за строеж на крепостта, е често срещана за това време и се нарича „опус микстум“.

Тя представлява смесена зидария от редуващи се каменни и тухлени пояси или редове, от по четири или пет реда тухли. Около самите камъни хоросанът е бил оформян с мазилка.

Реставрация

Крепостта Хисарлъка е с национално значение и е паметник на културата, което е и причината преди няколко години да приключи един мащабен проект по реставрация и възстановяване на крепостта.

До нея самата има изграден асфалтов път от град Кюстендил, а освен това от него има и няколко пешеходни маршрута до мястото, които минават през добре поддържан лесопарк и са подходящи дори за малки деца. Крепостта е много добре осветена и това прави възможно посещение и по тъмно.

Късноантичната и средновековна крепост Хисарлъка е една от найдобре запазените крепости от това време по нашите земи. Освен това е част от 100-те национални обекта на България.
Късноантичната и средновековна крепост „Хисарлъка“ е една от най–добре запазените крепости от това време по нашите земи. Освен това е част от 100-те национални обекта на България. Източник: Елена Исаева

Фестивали и мероприятия

През месец юли 2022 г. за втори пореден път се проведе един доста интересен и забавен фестивал „Хисарлъка Експириънс“. Това е празник за малки и големи, който се провежда в района на самата крепост. Забавления не липсват и то за всички възрасти. Има въжен лабиринт, отборни игри, стрелба с лък, музикална програма от различни изпълнители – ТриГайда, Оратница, Стефан Вълдобрев и „Обичайните заподозрени“ и още много други атракциони и забавления. 

Още от автора:

“И ние сме дали нещо на света“: Четирима позабравени, но велики българи (ЧАСТ 4)

Последният дом на Севт III - „Голямата косматка“ край Казанлък

Мистичният Татул – светилището на боговете в Родопите

Красота, романтика и великолепие: Царското величие Евксиноград

Магията на Румъния: Приказните замъци Пелеш и Пелишор 

Съветите на една майка и „книжен плъх“: Как да отгледаме читател

“И ние сме дали нещо на света“: Позабравените велики българи (ЧАСТ 3)

Абагар – какво пише в първата българска книга

Мистерия на хиляди години: Тайните на Розетския камък

Седем от най-странните и красиви книжарници по света

Ефес – историята на един древен град, изпълнен с мистерия

Тайните на остров Мурано и венецианското стъкло

Невероятната история на Фаберже и неговите шедьоври

Романтика и красота: Градът на Ромео и Жулиета

Четири позабравени, но велики български постижения

„Ахилион“ - дворецът на една императрица с добра душа, но с тъжна съдба

В света на Ван Гог: Как е живял художникът и защо е отрязал ухото си?

Семейство Булгари от Корфу – потомци на последния български цар преди падането на България под турско робство

Антична Сердика: Къде са останките ѝ в днешна София?

Трагичният любовен триъгълник "Яворов, Лора и Мина"

Българските доломити: Вратцата - входната врата към града на Ботев

Най-негостоприемното място на Земята: Там температурите достигат до минус 89,2°C

Чисто и подредено: Там ще ви глобят, ако изхвърляте боклука си не в позволеното време

Градът, в който се прегръщат два свята: Тайните на Истанбул

Българската крепост, която носи слава и болка, гордост и тъга

Древна и красива България: Античният град с име на богиня

Там, където Калоян срази Балдуин IX: Крепостта Букелон край Маточина

Три приказни места в Рила, които всеки трябва да посети

„Христос в космическа ракета“: Мистериозната църква в село Добърско

Удивителни творения на природата: Ритлите, Каменната сватба и Каменните гъби

Тайните на Белоградчишките скали

Мистериите на Странджа планина – гробницата на египетската богиня Бастет

Чудесата на България: Ивановски скални църкви

Славна история и величие: Какво не знаем за първата българска столица – Плиска

Нестинарството по нашите земи – древен обичай или магия?

Като средновековен замък, гордо кацнал на скала: Гложенски манастир „Свети Георги“

Мистериите на траките: Казанлъшката гробница

Владетел или бог - кой е Мадарският конник?

Мистериите на траките: Гробницата край село Свещари

Тихото гнездо на една кралица в България

Вила Армира - мистерия и изящество от римско време

Титанозавър, дейнотериум... Най-интересните находки по нашите земи

Еленската базилика – останки от някогашно величие

Асеновата крепост - самотният страж на Родопите

- Какво прави мъжът, когато жената му започне да говори с часове без спиране? - Слуша внимателно... дали ще се зададе момент, в който ще…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Ще спре ли САЩ да угажда на Путин след атаката в Суми?</p>

Вашингтон пред избор: Ще спре ли САЩ да угажда на Путин след атаката в Суми

Свят Преди 3 минути

Смъртта на цивилни в Суми може да накара Вашингтон да заеме по-твърда позиция спрямо Путин

Вкусът на дома: Казахската кухня в Грузия и нейното значение

Вкусът на дома: Казахската кухня в Грузия и нейното значение

Свят Преди 1 час

Историята на казахско-грузинските връзки води началото си още от XII век,

Защо тази гигантска пустиня става зелена?

Защо тази гигантска пустиня става зелена?

Любопитно Преди 1 час

Каква е причината може да прочетете в следващите редове

Нов протест срещу насилието над животни

Нов протест срещу насилието над животни

България Преди 1 час

Това ще е четвъртата демонстрация в рамките на последния месец

Обещаващо лекарство за ALS може да помага и при болестта на Алцхаймер

Обещаващо лекарство за ALS може да помага и при болестта на Алцхаймер

Свят Преди 1 час

Само в САЩ живеят около 7 милиона души с Алцхаймер и се очаква този брой да нарасне до почти 13 милиона до 2050 г.

Цар Калоян

14 април: Великата победа на цар Калоян

Любопитно Преди 2 часа

Вижте какво се е случило на този ден в историята

Тръмп пак си смени мнението за митата за ИТ устройства

Тръмп пак си смени мнението за митата за ИТ устройства

Технологии Преди 2 часа

След като ги сложи в изключенията, после обяви, че ще е временно

<p>Времето в понеделник &ndash; облачно, но топло</p>

Времето в понеделник – облачно, но топло

България Преди 2 часа

Вижте прогнозата за следващите няколко дни

Първа победа за Роксана в “Като две капки вода” в образа на известна народна певица

Първа победа за Роксана в “Като две капки вода” в образа на известна народна певица

Любопитно Преди 8 часа

Димитър Рачков и Герасим Георгиев - Геро летят за Испания, за да върнат Васил Василев - Зуека за големия финал на 18 май

Полицията в Благоевград установи непълнолетно момиче, извършило побой

Полицията в Благоевград установи непълнолетно момиче, извършило побой

България Преди 10 часа

Потърпевшата е пълнолетна, а двете момичета са от Благоевград

Кирил Милов триумфира с втора европейска титла в класическата борба

Кирил Милов триумфира с втора европейска титла в класическата борба

България Преди 10 часа

28-годишният българин показа защо е един от най-добрите ни борци в последните години

Политическите реакции в България след ракетния удар срещу Суми

Политическите реакции в България след ракетния удар срещу Суми

България Преди 10 часа

С публикации в социалните мрежи политици коментираха ракетния удар срещу украинския град Суми на Цветница

Евакуираха губернатора на Пенсилвания и семейството му след пожар в дома им

Евакуираха губернатора на Пенсилвания и семейството му след пожар в дома им

Свят Преди 11 часа

Според властите няма пострадали и пожарът е бил потушен

Зеленски: Русия не се страхува и затова продължава с балистичните удари

Зеленски: Русия не се страхува и затова продължава с балистичните удари

Свят Преди 12 часа

Президентът акцентира, че именно поради тази причина руските щурмове по фронтовата линия не спират

Актьор от „Хари Потър“ приет в болница с „животозастрашаваща“ травма

Актьор от „Хари Потър“ приет в болница с „животозастрашаваща“ травма

Свят Преди 12 часа

Ник Моран е претърпял спешна операция на гръбначния стълб

САЩ, Италия и Полша осъдиха удара срещу град Суми

САЩ, Италия и Полша осъдиха удара срещу град Суми

Свят Преди 13 часа

Зеленски също така призова за глобален отговор на нападението срещу Суми