А рхеолози откриха в центъра на Стария град в Мюнхен находка, която може да пренапише историята на града, съобщи "Дойче веле".
Според архивите е прието, че главният град на Бавария съществува от осем века. Керамични и дървени изделия, открити при разкопки, свидетелстват, че градският живот се е зародил няколко десетилетия по-рано.
На терен от 150 квадратни метра са открити останки от древно селище. Според специалистите намерените там предмети са от единадесети или дванадесети век. Вниманието на специалистите е привлечено специално от керамичните изделия, открити на мястото.
"Това хвърля съвършено нова светлина върху историята на града", каза ръководителят на департамента по опазване на историческите паметници Матиас Пфайл. Вероятно селището е било център на грънчарство и други занаяти.
Според Пфайл досега никой не е предполагал, че зад издигнатите през тринадесети век градски стени вече е съществувал обществен живот. Селището е съществувало вероятно до XIII - XIX в., след което е станало предградие на възникналия град.
Ако предположенията на археолозите са верни, това ще означава, че Мюнхен като град се е появил поне 60-70 години преди смятаното досега - 1210 г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!