И сторията по нашите земи е древна, интересна, дори мистериозна. Ако се разровим малко по-дълбоко в далечното минало, ще открием различни антични градове, крепости, артефакти и други подобни места и предмети, които са част от нашата история и култура.
Кабиле е един подобен античен град, който се намира близо до едноименното село в област Ямбол. Градът Кабиле е бил много важен център по време на Античността, тъй като е имал много стратегическо разположение. Крепостта е и един от 100-те национални обекта на България.
Името на античния град най-вероятно идва от богинята Кибела. Върху една от скалите е изсечено нейно изображение. Тя е била Великата майка на боговете.
Кабиле е археологически резерват с национално значение и огромна площ, което го прави и един от най-големите антични градове, разкривани на територията на България.
История и архитектура
Предполага се, че крепостта Кабиле възниква още около 2000 г. пр. Хр. като важен тракийски култов комплекс на възвишението Зайчи връх. Тя се споменава от множество древни автори, като един от най-ранните описва как тя е превзета от Филип II Македонски през 341 г. пр. Хр.
Някои исторически данни сочат, че през първата половина на III век пр. Хр. крепостта е била резиденция на тракийските династии Спарток и Скосток. Има данни, че през 72 г. пр. Хр. римляните се настаняват трайно по тези земи. По времето на император Диоклециан Кабиле е един от основните градове в провинцията на владетеля.
Крепостта е била изградена в типичния елински стил, като по средата ѝ е имало агора, което представлява градския площад, където се събират местните жители и кипи усилен социален живот. В центъра на тази Агора е имало храм на гръцкия бог Аполон.
В крепостта е имало много усилено монетосечене на различни монети през различни епохи.
Археологически разкопки и надписът „Севтополис“
Първите проучвания в този район са осъществени от Богдан Филов през 1912 г. След това през 1927 г. територията, на която е бил разположен комплексът Кабиле, е обявена за народна старина. През 1969 г. Кабиле е обявен за паметник на културата с национално значение и Национален археологически резерват, а през 1979 г. е обявен за природозащитено място.
Разкопките в района на античния град Кабиле продължават и до днес, като постоянно изникват различни артефакти, по-голямата част от които могат да се видят в музея към комплекса, в който се намира и известният надпис от Севтополис.
Една от най-значимите археологически разкопки, които са свързани със Севтополис – градът на тракийския цар Севт III и столица на Одриското царство е намерена именно тук, в античния град Кабиле. Това е т.нар. „голям надпис“, който е открит през 1953 г. в двореца-цитадела и дава съвсем точни насоки как е построен античният град Кабиле. Надписът е издялан върху мраморна плоча с фронтон, на старогръцки език в 37 реда.
Разчетените надписи от плочата разкриват ценна информация за Севтополис – за неговата архитектура и древна история. Надписът се смята и за най-ранният епиграфски паметник от вътрешността на Тракия, в който се споменава почитането на бог Дионис и Великите Самотракийски богове.
Скалното светилище на Зайчи връх
В източната част на Зайчи връх се намира едно малко скално светилище, което все още не е добре проучено, но пък буди голям интерес у своите посетители.
В най-високата част на върха могат да се видят изсечени две траншеи, които се пресичат и образуват кръст. Раменете на този кръст имат ориентация в четирите посоки на света. Източната траншея, която е наричана още вход, до който се стига по стръмен терен, всъщност е траншея, през която е наблюдавано слънцето в дните на пролетното и есенното равноденствие.
Светилището е много интересно и дори малко мистериозно, като много други подобни места, които са открити по нашите земи.
Античният град Кабиле е културно – историческо богатство, което ни дава много информация за района през различните епохи. Това е място, което задължително трябва да посетите, ако се интересувате от древна история и археология, или ако просто искате да опознаете България.
Още от автора:
Там, където Калоян срази Балдуин IX: Крепостта Букелон край Маточина
Три приказни места в Рила, които всеки трябва да посети
„Христос в космическа ракета“: Мистериозната църква в село Добърско
Удивителни творения на природата: Ритлите, Каменната сватба и Каменните гъби
Тайните на Белоградчишките скали
Мистериите на Странджа планина – гробницата на египетската богиня Бастет
Чудесата на България: Ивановски скални църкви
Славна история и величие: Какво не знаем за първата българска столица – Плиска
Нестинарството по нашите земи – древен обичай или магия?
Като средновековен замък, гордо кацнал на скала: Гложенски манастир „Свети Георги“
Мистериите на траките: Казанлъшката гробница
Владетел или бог - кой е Мадарският конник?
Мистериите на траките: Гробницата край село Свещари
Тихото гнездо на една кралица в България
Вила Армира - мистерия и изящество от римско време
Титанозавър, дейнотериум... Най-интересните находки по нашите земи
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!