С годините, изминали след Втората световна война, светът научи повече за тайните начинания, които съюзническите сили предприемат в отчаянието си да победят. Някои от тези усилия, като шпионската мисия „Операция Кайма“, са помогнали на Съюзниците да спечелят решаващи победи. Други, като експериментите на САЩ по проекта X-Ray с участието на прилепи, така и не дават резултат.
Един засекретен проект, който дълго време остава загадъчен, се провежда на остров Груинард - малък остров в северозападната част на Шотландия. По онова време, неизвестно за обществеността, учени от правителствения изследователски център Портън Даун тестват там антракс за използване в биологична война.
Очевидно е, че Обединеното кралство никога не е използвало антракс като оръжие във войната. Но заради тайните експерименти, провеждани на остров Груинард, той и до днес носи името „Островът на антракса“.
Изолиран остров
През 1942 г. правителството на Обединеното кралство се опитва да противодейства на потенциална биологична бомба, създадена от нацистите, като разработва свое собствено бактериално оръжие - и един от фокусите на тези експерименти е смъртоносната бактерия антракс.
Учените обаче са знаели колко опасни могат да бъдат подобни експерименти и не са искали да заразяват хора или добитък с тази смъртоносна болест.
Ето защо необитаемият, малък остров Груинард изглеждал идеално място за тестване на ефекта от антраксна бомба. Островът се считал за достатъчно близък до континента, за да може лесно да се пътува дотам, но и достатъчно отдалечен, за да не се разпространи заразата.
Експериментите
Овцете са живите обекти на експериментите с антракс на остров Груинард. Методологията е проста. В близост до овцете, затворени в клетки, е задействана малка детонация, която освобождава спори на антракс. Когато облакът от спори достигал до овцете, животните вдишвали спорите и се заразявали.
Овцете умират само след няколко дни, което доказва, че методът е ефективен.
Всъщност някои селскостопански животни, намиращи се наблизо, също са умрели, въпреки че истинската причина за смъртта им не е разкрита от властите.
Обосновка на експериментите
Антраксът може да зарази хората и животните по няколко начина - като попадне в кръвта им, като бъде изяден или вдишан. Най-смъртоносният от тези начини за заразяване на хората е вдишването на спори, което води до смърт в 95 % от случаите.
В природата обаче спорите на антракса не се разпространяват в големи облаци, носещи се във въздуха. Животните обикновено се заразяват с антракс чрез контакт със спори на антракс в почвата или тревата. Това може да стане чрез ядене на трева или вдишване на въздух в близост до почвата.
На свой ред хората обикновено се заразяват с антракс чрез контакт със заразени животни или продукти от тези животни, като вълна.
Експериментите на остров Груинард целят да проверят дали смъртоносните спори могат да бъдат превърнати в биологично оръжие, което да зарази бързо голям брой хора или животни чрез неестествен метод на заразяване - разпространяване на спори от вятъра.
Вегетарианска операция
Всъщност експериментите на остров Груинард са част от операция „Вегетарианец“ - по-широкообхватно разследване на бактериална война с използване на антракс.
Операция „Вегетарианец“ включва план за заразяване на германски крави с антракс чрез различен метод - консумация. Спорите на антракса щели да бъдат поставени в ленени питки, които след това щели да бъдат пуснати от въздуха в полето. Кравите щели да ядат питките и да се заразят. Това от своя страна би довело до заразяване и смърт на хора и до драматични вреди на хранителните доставки в Германия.
Въпреки че заразените ленени питки действително са били създадени, в крайна сметка те са били унищожени, без да бъдат използвани.
Първоначални усилия за почистване
След като експериментите се оказват успешни, учените изгарят или погребват заразените животни, за да предотвратят разпространението на инфекцията.
Това обаче не премахва устойчивите спори на антракс от почвата на острова. Дори изгарянето на растителността на остров Груинард не довело до ефективно почистване на спорите, както и изтичането на времето.
Островът е наречен „зона на жертвоприношение“ - като земя, която е трайно увредена. В продължение на десетилетия остров Груинард бил просто изоставен и никой нямал право да ходи там. Първоначално правителството дори не признава, че е имало антракс.
През 80-те години на миналия век обаче състоянието на остров Груинард за първи път става обществено достояние.
Протестиращите
През 1981 г. мистериозна организация, наричаща себе си „Командоси на тъмната реколта“, започва да пише до вестниците и да предприема действия, за да привлече вниманието към замърсяването на остров Груинард. Те изнасят заразената почва от острова и я оставят на значими места в Англия, като например в Портън Даун, родното място на експериментите. Полицията не успява да установи самоличността на членовете на групата, нито как те са пренесли почвата толкова далеч от остров Груинард.
Въпреки че групата приключила протестите си сама, преди да бъдат предприети каквито и да било действия за почистване на острова, усилията ѝ били достатъчни, за да предизвикат ново почистване.
Този път над острова са разпръснати формалдехид и вода, а част от почвата е премахната. Обработката беше ефективна. За пръв път от 40-те години на миналия век на острова са пуснати овце - и те оцеляват.
През 1990 г. правителството обявява, че антраксът е изчезнал от остров Груинард. Дори е организирана публична церемония, на която е премахнат предупредителният знак на острова.
Най-накрая обществеността се запознава с подробностите за експериментите на остров Груинард през 1997 г., когато е разсекретен филм за експериментите.
Пожарът
Десетилетия след като остров Груинард е бил подпален при първото почистване, той отново се запалва.
През 2022 г. островът попада в заглавията на вестниците, когато го обхваща огромен пожар. Въпреки че пожарът възниква в период на висок риск от горски пожари, причината за него така и не е точно установена.
Днес на остров Груинард все още личат последиците от пожара през 2022 г. На него има овце, но няма дървета. Сега този малък, незабележителен остров показва малко следи от драматичната си история.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!