Л ондонски съдия нареди на принц Хари да обясни как са изчезнали съобщенията между кралското семейство и автора на мемоарите му "Резервният".
По време на изслушване, свързано с делото на кралското семейство за незаконно събиране на информация срещу таблоидното издателство News Group Newspapers (NGN), собственост на Рупърт Мърдок, в четвъртък съдът чу, че исканията за съобщенията на Хари с автора, Джей Ар Моерингер, не могат да бъдат изпълнени.
Съдия Тимъти Фанкур, председателстващ делото, заяви по информация на The Times, че "голям брой потенциално релевантни документи" и съобщения между Хари и Моерингер "са били унищожени някъде между 2021 и 2023 г.".
"Позицията не е ясна относно това какво точно се е случило и трябва да бъде направена такава чрез свидетелско показание от самия ищец, който да обясни какво се е случило", каза той.
Адвокатът на принца, Дейвид Шерборн, заяви пред съда, че клиентът му и авторът не са обсъждали незаконно събиране на информация в съобщенията и че размяната им е била осъществена с помощта на приложението за съобщения Signal, което след това е било "изтрито".
Принц Хари на снимка в Лондон, 8 май 2024 г. И (вмъкнато) мемоарната книга на принца "Резервният", публикувана през януари 2023 г. Съдията е наредил на Хари да обясни как са изчезнали съобщенията между него и неговия автор.
Prince Harry ordered to explain missing memoir messages https://t.co/Ip5J8MgBZI pic.twitter.com/ApUpPqVTBX
— Newsweek (@Newsweek) June 28, 2024
NGN е потърсила съобщенията като част от обширно искане за разкриване на информация до правния екип на принца, което е включвало и хиляди имейли, WhatsApp и текстови съобщения между кралската особа и дворцовите помощници.
Хари твърди, че изданията на NGN, сред които са вестник The Sun и вече несъществуващият News of The World, са участвали в незаконна дейност, за да получат информация за личния му живот, която е била публикувана между 90-те и 2010 г.
Издателят отрече да е имало незаконна дейност във вестник The Sun и поиска исковете на принца да бъдат отхвърлени, тъй като са подадени твърде късно.
Във Великобритания ищецът разполага с шестгодишен период от момента, в който за първи път е разбрал, че може да е станал жертва на незаконно събиране на информация, до момента на подаване на иск. Хари подава иска си през 2019 г., като правният му екип твърди, че той не е знаел, че има потенциален иск преди 2013 г., което го поставя в рамките на шестгодишния срок и може да продължи делото.
Правният екип на NGN се стреми да идентифицира доказателства, че принцът е имал достатъчно познания, че може да е станал жертва на предполагаемата незаконна дейност преди датата 2013 г., което потенциално би могло да доведе до отхвърляне на делото му.
Преди това адвокатите на издателя успешно твърдяха, че Хари е знаел, че може да повдигне обвинения в телефонно хакерство срещу издателя още преди 2013 г., но миналата година съдия отхвърли този иск. На Хари обаче беше разрешено да продължи процеса с твърденията, че е станал жертва на манипулация и други незаконни техники за събиране на информация.
Did you know that there are celebrity ghostwriters?
— Natasha Tynes 🇯🇴🇺🇸 (@NatashaTynes) February 12, 2024
J.R. Moehringer is reported to have earned seven figures for writing Prince Harry's memoir.
Yoowza! 🤯
Ghostwriting is a lucrative business, constituting 80% of my income, and the demand for ghostwriting services is on a… pic.twitter.com/nJc3rywOmu
NGN е поискала комуникацията на Хари с наетия от него писател, за да провери дали той е обсъждал с автора потенциалното знание за незаконно събиране на информация и съдебните му дела в медиите.
В четвъртък адвокатите на NGN обвиниха Хари в "замазване на очите" и опит за "създаване на препятствия" пред тях за набавяне на потенциално релевантни доказателства, въпреки че според съобщенията кралската особа е предоставила над 11 000 документа и е извършила лично търсене на материали в дома си в Калифорния, а също така се е свързала с високопоставени членове на кралското семейство, за да се осведоми за потенциална информация, с която те може да разполагат.
Антъни Хъдсън КС, действащ в полза на NGN, предположи, че принцът е "унищожил умишлено " доказателствата, според The Telegraph. Фанкур отговори с думите: "Ние не знаем какво се е случило. Това изобщо не е ясно."
Фанкур изрази загриженост относно начина, по който правният екип на Хари се е справил с искането за разкриване на информация, като заяви, че "не е уместно" принцът сам да извършва претърсвания, и постанови, че трябва да се извърши по-широко търсене на доказателства.
Той също така разпореди принцът да направи междинно плащане в размер на 60 000 британски лири (76 000 долара) за покриване на съдебните разходи на NGN.
Делото на Хари трябва да бъде разгледано в началото на 2025 г.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!