П роучване, при което е секвенирана ДНК на 3200 души от цяла Япония, открива предположения, че съвременните японци са потомци на три родови групи, а не на две, както се смяташе досега.
Дълго време се е смятало, че съвременните японци произхождат от две групи: ранни ловци-събирачи, известни като джомон, които са живели в Япония преди 16 000 до 3 000 години и вероятно са били изолирани от останалия свят по време на последния ледников максимум, и по-късни имигранти земеделци яйои, живели в Япония от около 900 г. пр.н.е. до 300 г. сл.Хр.
Но през 2021 г. проучване на 12 древни генома открива в сместа още една група предци, вероятно пристигнали по време на прехода от периода Яйой към Кофун (300-710 г. сл. Хр.).
DNA Study Finds Unknown Group Of Ancestors Of Modern Japanese Peoplehttps://t.co/O2KwiOAdvb
— IFLScience (@IFLScience) April 19, 2024
"Нашият анализ установи, че джомонците са поддържали малък ефективен размер на популацията от ~1000 души в продължение на няколко хилядолетия, като дълбоката дивергенция с континенталните популации е датирана отпреди 20 000 до 15 000 години - период, в който се наблюдава изолиране на Япония поради покачване на морското равнище", пише в статията си екипът от 2021 г.
"Отглеждането на ориз е въведено от хора с произход от Североизточна Азия. Неочаквано установяваме по-късен приток на източноазиатски предци по време на императорския период Кофун. Тези три компонента на предците продължават да характеризират днешните популации, подкрепяйки тристранен модел на японския геномен произход", споделя още екипът.
Екипът смята, че това съвпада с археологическите данни за нови големи селища по това време, както и с културните и политическите промени.
В новото проучване изследователите анализират произхода на 3200 души и установяват, че в Окинава е най-висок делът на Джомон (28,5%), следван от Североизтока (18,9%), а най-нисък - в Запада (13,4%).
Заинтригувани от предишни проучвания, те откриват доказателства, че съвременните японци произхождат от народа Джомон, народа Яйой и трета неизвестна родова група, вероятно от Североизточна Азия, която "потенциално може да бъде свързана с древното население в Япония и Корейския полуостров".
"Резултатите ни показват значително по-близка връзка между западните и древните китайски групи около Жълтата река (ЖР) или в горната част на ЖР, по-конкретно през средния неолит (СН) и късния неолит", пише екипът в статията си.
"За разлика от тях, индивидите от Североизтока показват значително по-висока генетична близост с джомон и древния японски геном от остров Мияко в Окинава (който е с висок дял на джомон) и древните корейци от периода на Трите царства (ТК) (IV-V в. сл. Хр.). Тези резултати са в съответствие с докладите, които показват, че древните японци от периода Яйой и някои древни корейски групи са имали висок дял на джомонско потекло", споделя екипът.
Екипът предложи възможни групи, които биха могли да бъдат отговорни за отличителните гени, но подчерта, че е необходимо допълнително проучване.
"Тези данни могат да подскажат потенциална връзка между Североизточна и НЕА [Североизточна Азия], въпреки че са необходими допълнителни доказателства, за да се обоснове тази връзка. Историческите данни сочат, че Североизтокът е бил населен от така наречения народ емиши, буквално преведено като "скариди варвари", пише екипът в своята дискусия.
Произходът на Емиши по някакъв начин не е достатъчно проучен и остава предмет на дискусия, но беше предложено, че те може да са свързани със Севт. Освен това се предполага, че народът на Емиши може да е говорел отделен японски език, сходен с историческия диалект на Изумо."
(Във видеото може да научите повече за: Топ 10 интересни факта за ДНК)
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!