Д ревната ДНК може да разкрие най-различни неща за миналото - от загадките на човешката еволюция до тайните на праисторическия климат на Земята. Открили сме някои доста стари примери за това - но коя е най-старата ДНК, откривана някога?
Какво е древна ДНК?
ДНК е наследственият материал в човека и в почти всички други организми, който носи генетична информация за развитието, функционирането, растежа и възпроизводството на организма. Древната ДНК е ДНК, изолирана от древни източници.
Молекулите на ДНК са доста крехки и се разрушават с времето, което означава, че намирането на наистина стари примери е изключително рядко - но не и невъзможно...
Най-старата ДНК, откривана някога
Най-старата ДНК в света е открита през 2022 г. - и тя е на изумителните 2 милиона години.
Открит в седименти от ледниковата епоха в Северна Гренландия, генетичният материал е бил затворен във вечната замръзналост от плиоцена насам. След като е била секвенирана, ДНК е отворила прозорец към миналото, хвърляйки светлина върху редица животни и растения, които някога са обитавали района.
Сред тях са северни елени, гъски, зайци, гризачи, раци и мастодонт, както и дървета топола, бреза и туя, както и различни арктически и бореални храсти и билки.
What Is The Oldest Evidence Of DNA Ever Recovered On Earth?https://t.co/3LysbXZAL3
— IFLScience (@IFLScience) July 12, 2024
Преди това откритие най-старата възстановена досега ДНК е от зъби на мамут на възраст 1,2 милиона години, открити в сибирската вечна замръзналост. За първи път от древен организъм е извлечена ДНК на възраст над 1 милион години.
Въпреки че е само на около половината от възрастта на пробите от Гренландия, тази ДНК е възстановена директно от биологичен материал, което я прави най-старата, секвенирана от физически образци.
Друг забележителен пример за наистина стара ДНК е от кон, намерен през 2013 г. запазен в канадска вечна замръзналост, който е датиран на възраст между 780 000 и 560 000 години. Той държеше рекорда за най-стара ДНК, докато не беше надминат от млечен зъб на мамут.
Коя е най-старата човешка ДНК?
Но достатъчно за древните животни - какво да кажем за човешката ДНК?
Нещата стават малко по-сложни, когато става въпрос за древните хора. Нашите предци са се развили за първи път в Африка, където е доста горещо - и както може би сте забелязали, всички примери, споменати по-горе, са от много по-студени райони.
ДНК се разгражда по-бързо при по-топъл климат, така че намирането на древни примери, които не са във вечна замръзналост, не е никак лесно. Въпреки това, това е направено.
Най-старата регистрирана ДНК на човекоподобен произхожда от геном на 430 000 години, открит в пещера в Испания. Известна като "Sima de los Huesos" ("Яма от кости"), подземната яма е съдържала останките на 28 човекоподобни, които са били ранни членове на неандерталската линия.
Ако погледнем отвъд ДНК, към други форми на генетични данни, можем да открием някои още по-стари примери. Миналата година изследователи откриха най-старите досега човешки генетични данни във фосили на човекоподобни на възраст 2 милиона години в Южна Африка. Протеиновите последователности, извлечени от зъбите на примата Paranthropus robustus, са най-старата генетична информация, възстановявана някога от човекоподобен.
В същото време най-старите протеини в историята са получени от черупки на щраусови яйца в Танзания през 2016 г. Те са на възраст до 3,8 милиона години.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!