Д нес Българската православна църква чества Всички светии. Почитат се светците като верни служители на Бог и техните дела, извършени за неговата слава и с помощта на неговата благодат.
Празникът се пада всяка година на различна дата през юни, като обичаят е да се отбелязва на първата неделя след Петдесетница.
Отците на Църквата са установили този празник по три причини.
Първо - да ни посочат плодовете, с които слизането на Светия Дух е изпълнило нетленната действителност.
Второ - да ни напомнят, че има много герои на християнската вяра, които със съвършен живот и с жертвена изповед са служили на Бога и са овенчани от Него с „венеца на славата”, но са останали безименни и неизвестни за света.
И трето - да се съберат всички светии в един ден, за да се знае, че те са живели и просияли със силата на Спасителя Иисус Христос и че са се подвизавали на едно и също поприще на добродетелта.
Българският народ нарича днешния празник Петрови или Апостолски заговезни. В този ден се заговява с яйца, месо, мляко и сирене. Според обичая от утре започва пост, с който се отдава почит на светите апостоли Петър и Павел. Той продължава до края на вечерното богослужение преди Петровден.
В Древен Рим на днешния ден празнували Естес (Лято), като чествали едноименната богиня на лятото.
Днес имен ден имат всички с имената Панайот, Панталей, Панталеймон, Панталея, Панчо. Те са производни на гръцката дума „panagiotes”, която означава „всесвети”.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!