Днес, 27 януари, е ден, в който да обърнем поглед към тъмното минало и да си спомним за жертвите на Холокоста.
На 1 ноември 2005 г. Общото събрание на ООН обявява официално в резолюция 27 януари за Международен възпоменателен ден на Холокоста, призовавайки всеки член на организацията да почита паметта на жертвите на Холокоста и да окуражава развитието на образователни програми за историята, за да се предотвратят бъдещи прояви на геноцид.
Споменът не трябва да умира. Той трябва да остане жив и да напомня и на бъдещите поколения за болката на хората от преди около 70 години, да изразява скръбта от страданието и загубата, да бъде посветен на паметта на жертвите и да предотврати всяка опасност от повторна поява.
В Германия Международният възпоменателен ден на Холокоста е национален паметен ден и се нарича Ден в памет на жертвите на националсоциализма (Der Tag des Gedenkens an die Opfer des Nationalsozialismus). Въведен е на 3 януари 1996 г. чрез прокламация на германския президент Роман Херцог и е установен на 27 януари – датата, на която през 1945 г. войниците на Червената армия освобождават оживелите от концлагера Аушвиц (Освиенцим).
В галерията може да видите Холокоста в няколко снимки и да си припомните различните истории, които Vesti.bg ви разказа през годините:
1939-1945: ХОЛОКОСТЪТ В НЯКОЛКО СНИМКИ
Всичко започва с бойкот на еврейските квартални магазинчета
и завършва в газовите камери на Аушвиц… и не само.
Според историците, въпросът за това, как да се избави от евреите, занимавал Хитлер още от младостта му. Идвайки на власт през 1933 г., той започва да превръща идеите си в реалност.
Преследването и унищожаването на евреи се разделя на на три етапа,
според показанията на сътрудника от СС Дитер Вислицени пред Международния трибунал:
Първи етап - до 1940 г. – решение на еврейския въпрос в Германия и заетите от нея области с помощта на планирано изселване.
Втори етап - 1940 – 1942 г. - концентрация на всички евреи в окупирана Полша и другите заети от Германия източни области под формата на гета.
Трети етап – след 1942 г. - „окончателно решение на еврейския въпрос“ или унищожението на еврейския народ.
Вислицени потвърждава, че под термина окончателно решение се е разбирало именно физическото унищожение на евреите и той е видял заповедта за това, подписана от Хайнрих Химлер.
Холокостът обаче не обхваща само евреите
Други етнически, политически и социални групи също са засегнати от геноцида на Хитлер – цигани, комунисти, хомосексуални, Свидетели на Йехова, съветски военнопленници, политически затворници, инвалиди.
Депортирането на ромите в нацистка Германия
Една история от "Аушвиц" - "Менгеле и седемте джуджета"
Много изследователи не включват тези групи в определението за Холокоста и го определят само като геноцид спрямо евреите, затова и жертвите от този тъмен исторически период се оценяват на около 6 млн. души.
Ако се вземат предвид и нееврейските жертви на нацистките репресии обаче, общият брой на загиналите обикновено се оценява на между 10 и 20 млн. души, предвид факта, че броят на убитите съветски военнопленници е доста по-голям от този на избитите евреи, както и че други социални и етнически групи, като ромите например, също са били депортирани и избити или оставени да умрат от глад и болести.
Четете още:
Една от най-въздействащите и убедителни картини на Холокоста
Как нацистите са използвали за пропагандата си "перфектно" арийче от еврейски произход
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!