Д нес Църквата почита преп. Ксенофонт и семейството му, както и св. Амон.
Преподобни Ксенофонт, съпругата му Мария и техните синове Йоан и Аркадий живели през V век в Цариград. Ксенофонт изпратил синовете си да учат в Бейрут. По пътя корабокрушение разделило братята. Всеки мислел другия за починал. Но Бог не оставил никого да почине, всички се спасили.
Йоан решил да отиде в манастир. Подобна била съдбата и на по-малкия брат Аркадий. Той срещнал прозорлив и свят старец, който го утешил със съобщението, че брат му и останалите им спътници са живи и че всички са постъпили в манастири.
Ксенофонт и Мария напразно чакали вест от синовете си, но Бог ги утешил с чудно видение. Двамата отишли в Йерусалим. Те срещнали прозорливия старец на малкия си син Аркадий. Той устроил обща среща между двамата братя, а след това и на синовете с техните родители.
Старецът изпълнил молбата на родителите да постриже и тях в монашество. Мария постъпила в женски манастир, тя била удостоена с дара на чудотворството. Йоан и Аркадий отишли със стареца си в пустинята, където ги последвал и Ксенофонт, който също се прославил с дар на пророчество. Заради подвизите на своя отшелнически живот, цялото семейство било причислено от Църквата в лика на светците.
Преподобният Амон бил роден в Египет.
Въпреки че още в най-ранна възраст бил лишен от родителите си, той бил възпитаван в страх Божий и от младите си години придобил любов към четенето на Божествените книги. Когато достигнал пълнолетие, чичо му започнал да го принуждава да се ожени. Като предпочитал девството пред съпружеството, но заедно с това желаейки да изпълни волята на своя чичо, Амон започнал да размишлява, как би могъл да съвмести девствения живот с брачния. След като се жени св. Амон и съпругата му живеят в девство, четем в житието на светеца.
Девицата се трудела и се занимавала с къщната работа, а свети Амон ежедневно изнурявал плътта си, работейки по цял ден в своята градина. Когато вечер се прибирал в дома си, той вкусвал по малко хляб заедно със своята съпруга, или по-добре да се каже - сестра. В полунощ те двамата ставали на молитва, а в ранно утро Амон отново излизал да работи и се трудел така до вечерта. Така тази двойка, живеейки в младите си години като че посред огън, не изгоряла: защото те преодолели всякакви плътски желания в себе си.
По-късно св. Амон станал монах в Нитрийската пустиня. В Нитрийската планина преподобният Амон започнал да води отшелнически живот, трудейки се и подвизавайки се за Бога, на Когото служел денем и нощем с цялата топлота на духа си.
Имен ден празнуват всички, които носят имената: Живко, Живка и Зоя.
Името Живко има славянски произход и означава "жизнен". То е израз на родителското желание детето да е живо и здраво.
Освен през януари именният ден на Живко, Живка и производните им се чества и в първия петък след Великден. Денят се нарича Живоприемни петък или Светъл петък.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!