Н а 17 юли Българската православна църква почитат паметта на Света великомъченица Марина.
Според житието ѝ Марина била дъщеря на езически жрец в Антиохия Писидийска през ІІІ век. Нейният баща я възпитал в идолопоклонство, но Господ Бог по Своята милост ѝ дал да узнае истината и я призовал.
По онова време римското управничество жестоко преследвало християните. От проповедник, преоблечен като просяк, 12-годишната Марина за пръв път чула за Иисуса Христа и сърцето ѝ се изпълнило с любов към Господа.
Когато била на 16 години в околностите на града тя срещнала управителя на римската провинция. Необикновената красота на Марина така поразила управителя, че му дошла мисъл да я вземе за жена. Той се опитал да я убеди да се отрече от християнството, но тя отказала.
Разгневен от тоя отговор, управителят заповядал да бият и мъчат Марина. След това, едва жива, я затворили в тъмница. Там тя изведнъж видяла над себе си сияещ кръст, който озарил тъмничния мрак. Чули се думите: „Радвай се, Марино, защото ти победи злобата на врага!”
В същото време тя почувствала, че раните ѝ заздравяват и тялото ѝ си връща силите. Марина помолила Бог да я удостои със кръщение, та измита чрез него да влезе в небесния чертог. Когато на другия ден отново я извели на съд, всички останали изумени, като я видели здрава и радостна. Започнали ужасни изтезания. Тялото на мъченицата наново било разранявано, а раните - опалвани с огън. Марина с твърдост понасяла мъченията. Тя непрестанно се молела Богу да я удостои да мине и през водата на кръщението, както е минала през огън за Неговото име.
Едва свършила молитвата си, веригите ѝ се разкъсали и неизказана светлина я огряла. Мъченицата стояла във вода и пеела хвалебна песен на Бога Всевишни. Най-после управителят я осъдил на смърт. Преди екзекуцията Марина се обърнала към събралия се народ и го увещавала да познае истинния Бог. След това се помолила за всички.
По следите на Древния Египет в днешна София
Празникът на светицата е в третия ден от така наречените горещници. Според поверието каквото и да се изработи в тези дни, „ще изгори”, а жените не трябва да се захващат с никакви ръкоделия.
В района на Родопите и Странджа Св. Марина е считана за господарка на змиите. Смята се, че нейните икони са способни да лекуват тяхното ухапване.
Няма исторически доказателства за съществуването на девойката Марина. Вероятно това е един от християнските празници, целящи за да заместят важни езически такива. В Древен Египет на днешния ден са почитали Изида, известна като богинята с 1000 имена, защитница на хората, животните и Земята, може би най-важният женски образ в египетския пантеон.
Какъв знак сте според древния египетски хороскоп
Тя е почитана по-късно и от древните гърци и римляни. Нейни храмове е имало в повечето големи градове на Римската империя.
Уникална археологическа находка край Димитровград
Според народния обичай вечерта на 17 юли се пали огън, който се прескача за здраве. От него всеки взема въглен, за да запали домашното огнище, изгасено в първия ден от горещниците - Чурлига. Има предание, че през горещниците вечер от засъхналите корита на реки и потоци бликва вода и който се окъпе с нея, няма да боледува през цялата година.
Имен ден на днес празнуват носещите имената Марина, Марин, Марчо, Маринела. Марина идва от латински и означава „морска”.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!