Д нес, на 28 януари, Православната църква чества Св. преп. Ефрем Сириец. Той е роден в Едеса, Сирия - син на благочестиви родители. Още младеж отишъл в пустинята, станал монах и извършил подвизи.
Написал много слова и поучения. Основал училище в Едеса, от което са излезли редица знаменити духовници.
Св. Ефрем е ръкоположен за дякон от Св. Василий Велики. Тогава той по чудо проговорил гръцки език без да го знае и така станал свещеник.
Написал е множество съчинения, сред които и тълкувания на цялото Свещено Писание.
Празник е! Имениците, които трябва да почерпят днес, са...
Молитвата „Господи и Владико на моя живот”, написана от него, е в основата на православното богослужение през Великия пост.
Също така Св. Ефрем води борба с ересите и утвърждава православната вяра.
Днес имен ден празнуват всички с имената...
Днес имен ден празнуват носещите името Ефрем. Това е древно еврейско име, което на иврит означава плодовит.
Католическата църква пък отбелязва на днешния ден празника на Св. Тома Аквински. Той е италиански богослов и философ. Идеите му лежат в основата на късния философски възглед на католическата църква, наричан томизъм. През 1879 г. томизмът е провъзгласен официално от папа Лъв XIII за основополагащо учение във всички католически учебни заведения. Католиците смятат Тома от Аквино за един от най-великите богослови в историята и за един от тридесет и тримата отци на Църквата.
St. Thomas Aquinas, pray for us. pic.twitter.com/F8SCz7uWvR
— University of Santo Tomas (@UST1611official) January 27, 2021
Тома се изявява като учен, църковен сановник и политик. Произведенията му обхващат почти цялото поле на тогавашните човешки познания. Широтата на интересите му, яснотата на аргументите и способността му да намира систематични връзки са били впечатляващи за неговите съвременници. След смъртта му Доминиканският орден го обявява за авторитет в богословието. А през 1323 г. папа Йоан XXII канонизира Тома Аквински за светец.
Денят 28 януари е празник и според езическите вярвания на северноевропейските народи. Той бележи края на празненствата за честването на настъпването на новата година. Викингите са го отбелязвали с факелно шествие и изгаряне на умалено копие на кораб, което е символизирало края на старата година.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!