Н а 30 септември Българската православна църква почита паметта на Св. Григорий.
Великият просветител на Армения, св. Григорий, живял в третия и първата четвърт на четвъртия век.
Той произхождал от знатни и благородни родители езичници, сродници с царския дом на персийския владетел Артабан и на брат му арменския цар Курсар.
Какво не знаем за най-разпространената религия в света
Като възмъжал, встъпил в брак. Имал двама синове, Ортан и Аростан. Посветил ги в служба на Църквата.
Подир смъртта на жена си Григорий се върнал в Армения и постъпил на служба при цар Тиридат.
Заради вярната му служба царят го обичал много, но като узнал, че Григорий е християнин, Тиридат люто се разгневил и започнал преследване на християните в своята страна, а самият св. Григорий бил подложен на жестоки мъчения.
Археолог твърди, че е открил "лицето на Бога"
По Божи промисъл обаче св. Григорий изцерил царя и той станал благосклонен към него.
През 305 г. св. Григорий бил ръкоположен за епископ и започнал да проповядва в Армения.
Св. Григорий предал душата си на Бога през 325 г. Част от неговите мощи се пази и досега в Ечмиадзинския манастир, издигнат, където били погребани Рипмисия и други девойки мъченици.
На 30 септември имен ден празнуват Григорий, Григор, Гришо, Гриша, Григория, Григорина, Григорена. Името Григорий произхожда от гръцкото „Γρηγόριος”, което означава бдителен и същевременно се свърза с ангелите, въстанали срещу Бог и после прокудени на Земята, където се свързали с човешкия род.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!