Б ългарската православна църква чества Света мъченица Юлия девица на 16 юли.
Легендата разказва, че Юлия е родена в Картаген, вероятно в началото на V век и произхождала от знатно християнско семейство.
През 429 г. вождът на вандалите Гейзерик преминава Гибралтарския пролив с 80 хилядна армия и разбива римските войски на територията на днешно Мароко. В следващите години той постепенно разширява властта си в района.
Разликите между Православието и Католицизма
Гейзерик напада през 439 г. внезапно Картаген, столицата на римската провинция Африка и четвъртия по значимост град в империята. Картаген е превзет почти без бой. Вандалите пленяват и голяма част от римския флот, намиращ се в пристанището. Това им позволява бързо да завладеят Сардиния, Корсика и Балеарските острови. През 442 г. вандалите вече имат контрол над голяма част от Средиземно море и Рим търси мир, срещу признаване на кралството им. Нападенията им обаче продължават да блокират търговията, а пиратските им набези всяват ужас в крайбрежните римски градове.
Те са едни от най-скандалните жени в историята
Според житието ѝ Св. Юлия била сред поробените римски граждани при завладяването на Картаген. Купил я търговец от Сирия, който се опитвал да я откаже от вярата ѝ, но тя не се отрекла от Христос.
Придружавайки господаря си, Св. Юлия попаднала на остров Корсика по време на езически празненства.
Девойката отказала да участва в ритуалите на езичниците, заради което била подложена на унижения и жестокости. Накрая мъчителите ѝ решили да я погубят със смърт като тази на Иисус Христос. Затова направили кръст и на него разпнали мъченицата.
Лудият император, който щял да направи коня си сенатор
Тогава душата ѝ се превърнала в бял гълъб и излетяла през устата ѝ от мъртвото тяло към небесата.
Според народните вярвания днес е вторият ден - Пърлига, от така наречените горещници - най-горещите дни в годината, в които не се пали огън, за да не пламнат домът и стопанството, не се ходи на нивите, за да не изгорят и не се похваща нова работа, за да не стане на пепел.
Имен ден днес празнуват Юлия, Юлиян, Юли, Юлияна. Името идва от месец юли, който е наречен на легендарния римски консул, политик и пълководец Гай Юлий Цезар. Юлий на латински означава посветен или благословен от Юпитер – главния бог в древноримския пантеон.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!