Д нес Българската православна църква чества паметта на един от най-почитаните светци на Русия, Свети Йоан Руски, Изповедник.
Той е роден около 1690 г. в Казашкия хетманат, на територията на днешна Украйна. По онова време това била васална държава на Руското царство.
След като навършил пълнолетие, Йоан се записал в армията на руския цар Петър Велики и участвал в Руско-турската война от 1710–1711 г. Пленен бил от турците в битката при река Прут в днешна Молдова.
Те платиха за греховете си най-високата цена - пълно унищожение
Там близо 200 хилядна османска армия обгражда около 40 хилядна руско - молдовска войска. В резултат е подписан договорът от Прут, с който крепостта Азов и няколко по-малки крепости на изток от Крим са предадени на османците.
Йоан бил продаден в робство на началника на турската кавалерия. Светецът отказал да приеме исляма и бил унижаван и измъчван за това от османците, които го наричали кафир - „неверник”.
С усърдие и трудолюбие обаче Свети Йоан спечелил доверието на агата. Тогава извършил първото си чудо. Докато агата бил на хадж в Мека, намерил димяща чиния с пилаф в заключената си стая. На нея, както на цялата му посуда, било изписано името му.
Кокатрис, Бегемот... Те са най-страшните в Библията
Същия ден Свети Йоан казал на жената на агата в Ургюп, в Кападокия, че ще му прати от ястието, което тя била приготвила.
Новината за това чудо се разпространила бързо и всички, дори мюсюлманите, започнали да наричат Йоан: „уали” – „светец”. Агата дори предложил да му дари свободата. Светецът обаче отказал, убеден, че така му е отредил Бог и не променил начина си на живот, зает с тежък труд като роб и молитви.
Какво не знаем за най-разпространената религия в света
Преди смъртта си той се разболял тежко и тъй като не можел да се изправи, помолил свещеник да го причасти. Свещеникът се страхувал да извърши открито ритуала в мюсюлмански дом и скрил светото причастие в ябълка.
Св. Йоан Руски починал на 9 юни 1730 г. През ноември 1733 г. свещеникът, който дал на светеца причастие, видял Свети Йоан на сън. В съня светецът казал, че тялото му по силата на Божията благодат е останало нетленно. Свещеникът се усъмнил, но от гроба на Свети Йоан се издигнал огнен стълб без да засегне тялото.
След това чудо християните погребали останките на светеца в църквата Свети Георги в град Прокопи в Кападокия. Когато гърците трябвало да напуснат Турция през 1924 г. след загубата на Гръцко-турската война и подписването на Лозанския договор, те взели мощите на Свети Йоан Руски и ги пренесли в Евбея, Гърция.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!