П одправките могат да се считат за алтернативна хранителна добавка. Според диетолога Елена Соломатина почти всички подправки могат да бъдат приписани към противовъзпалителните, аналгетичните и тонизиращите вещества. Техният концентрат има ярък ефект върху тялото с минимални количества добавки.
Диетологът назова няколко подправки, които по-активно влияят на човешкото състояние от други:
Диетолог: Най-малко вредната закуска са препечените филийки
Куркума
"Възпалителните процеси в кръвоносните съдове и вътрешните тъкани влияят негативно на мозъка - той започва да запомня по-зле информация. Тази подправка има силно противовъзпалително действие и помага да се спре този процес", обясни Соломатина .
Тя каза, че спадът в когнитивните функции на мозъка е особено забележим при по-възрастните хора. За тях става трудно да овладеят непознати умения, да разбират от джаджи и просто да усвояват нова информация.
"Това се дължи на възпаление, което разрушава клетките, а куркумата позволява на тялото да остане по-младо за дълго време", каза лекарят.
Диетолог: Отслабнете със зелени салати и топла вода преди ядене
Черен пипер
Куркумата се усвоява по-добре заедно с черен пипер. Според Соломатина в него се съдържа активното вещество пиперин, което спомага за активирането на полезните свойства на куркумата.
"Подправката има антиоксидантно действие и помага на тялото да произвежда вътрешни защитни хормони опиоиди (естествени болкоуспокояващи хормони). Когато човек яде люто, тялото започва да произвежда предварително опиоиди, за да елиминира възможността от болков шок. Дразненето на рецепторите стимулира производството на тези хормони, подобрява кръвообращението, метаболизма и има антисептичен ефект", казва Соломатина.
Добавянето на черен пипер към храната, според експерта, укрепва лигавицата и има превантивен ефект срещу язви и бактерии.
"Чийт" храненето при диета: "За" или "против"?
Канела
Тази подправка доставя инсулин на клетката. Както отбелязва Соломатина, при диабет тип 2 е трудно инсулинът да навлезе в клетката, така че той изпраща сигнал до мозъка, че му липсват хранителни вещества. Поради това апетитът е повишен.
"Човек иска небалансирана храна - иска сладко: бонбони, бисквитки и торти. Колкото повече инсулинова резистентност има човек, толкова по-трудно му е да откаже преяждането със сладко", обяснява Соломатина.
Диетологът казва, че канелата всъщност е проводник на инсулина в клетката - тя го довежда до рецептора.
"Затова, когато човек добави канела към храните, желанието за сладко ще бъде по-малко, тъй като подправката ще помогне на инсулина да влезе в клетката и да намали нуждата на тялото от сладко", уточнява диетологът.
Според нея канелата позволява да се осигури на мозъка глюкоза в правилните количества. Това стимулира мозъка да работи по-добре и да произвежда повече енергия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!