А кнето е най-често срещаното кожно заболяване, а в Съединените щати засяга около 50 милиона американци всяка година, според Американската академия по дерматология. Развива се, когато порите ни се запушат от себум и мъртви кожни клетки, създавайки оптимални условия за процъфтяване на лошите бактерии. Това предизвиква имунен отговор, набирайки бели кръвни клетки и предизвиквайки възпаление.
Акнето може да бъде повлияно от редица външни и вътрешни фактори, включително грижа за кожата, замърсители, хормони и определени лекарства. Може да се повлияе и от нашата диета. Предишни проучвания показват, че храни с висок гликемичен индекс, като бял хляб, пържени картофи и сладки напитки, могат да увеличат риска от акне. Обезмасленото мляко също се свързва с акне, но не и киселото мляко и сиренето.
Сега ново проучване, публикувано в Journal of Cosmetic Dermatology, показа, че спазването на средиземноморска диета с редовни добавки от омега-3 мастни киселини може значително да подобри външния вид на кожата при пациенти, страдащи от акне.
В своето проучване екипът от университетската болница в Мюнхен, Германия, наблюдава 60 индивида с леко до умерено акне за период от 16 седмици. Участниците са били помолени да се придържат към стриктна средиземноморска диета - богата на плодове, зеленчуци и риба - и им е давана дневна доза добавки с омега-3 мастни киселини.
"Вампирско лице": Диагностицирани с ХИВ след процедури за разкрасяване
До края на проучването мнозинството от участниците са показали значителни подобрения в лезиите от акне, както и цялостното качество на живот.
Тайните за млада и здрава кожа: Прости правила за поддръжка
Омега-3 мастните киселини са известни със своите противовъзпалителни свойства, което може да обясни защо тези добавки намаляват възпалението, свързано със състоянието на кожата.
Трябва да се отбележи, че 98,3 процента от участниците са показали дефицит на тези основни хранителни вещества в началото на проучването, а тези, които са достигнали здравословни нива на омега-3 до края на проучването, са показали най-значителни подобрения.
Въпреки това трябва да се направят повече изследвания, за да се потвърдят тези констатации: проучването е направено върху малка извадка от пациенти и няма контролна група, която да сравни как пациентите, които не са били подложени на диета, са се справили през същия период.
„Бъдещите проучвания трябва да се опират на основата, поставена от нашите настоящи открития в плацебо-контролиран дизайн, за да се подобрят диетичните препоръки за пациенти с акне. Промените в начина на живот, включително диетичните препоръки, не трябва да се разглеждат като опозиция на лекарствата, отпускани с рецепта, а по-скоро като ценно допълнение към всеки модерен план за лечение на акне“, казва в изявление Ан Гюртлер от университета Лудвиг Максимилиан в Мюнхен.
Тази статия е само с информационна цел и няма за цел да предлага медицински съвети. Винаги търсете съвет от квалифицирани здравни специалисти по въпроси, които може да имате във връзка с медицински състояния.
* Във видеото: За здрава и сияйна кожа
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!