Б ългария е страна, богата на природни и културни дадености. По нашите земи е пълно с исторически паметници, които разказват славни истории, легенди и митове, чрез които българският дух ще бъде винаги жив. Местата, които си заслужава да се посетят в България са толкова много, че е трудно да се каже от кое трябва да се започне. Просто вземете една карта и започнете да отбелязвате едно по едно посетените от вас места. Докато правите това, не пропускайте да включите в този списък и Дяволският мост над река Арда – определено е място, което трябва да бъде посетено поне веднъж.
- Кратка история на Дяволския мост
Дяволският мост е едно от най-красивите места в България, което е обвито от много митове и легенди, а те от своя страна му придават още по-голям чар и мистичност. Всеки, който го е посетил сам се е убедил в красотата и мистичността на това място.
Намира се в живописен пролом на около 10 километра северозападно от град Ардино, близо до село Дядовци и недалеч от село Латинка, в района на град Кърджали.
На 24 февруари 1984 г. мостът е обявен за паметник на културата. В близост до него е изградена туристическа инфраструктура за отдих и пикник. След извършване на възстановителна дейност през 2013 г. пътят от Ардино до Дяволския мост е асфалтиран и вече достъпът до него е още по-лесен.
Мостът е построен в началото на 16 век по заповед на султан Селим I като част от път, който е свързвал Горнотракийската низина с Беломорска Тракия и Егейско море. На мястото на днешния мост някога е имало по-стар римски мост, който от своя страна е бил част от значимия античен път Виа Игнация, свързващ Бяло море и Тракия през прохода Маказа. По нареждане на султан Селим I мостът е възстановен. С това си действие, той е имал за цел да продължат търговските връзки между двата географски района.
- Митове и легенди
Щом говорим за място в България е почти невъзможно да минем без митове и легенди. А тук определено не липсват и са коя от коя по-странни и страшни. Самата история на моста не е толкова добре позната, колкото са легендите около него. Една от тях гласи, че при определена позиция на слънцето, в един камък в реката, точно под моста се вижда лика на дявола и който го зърнел щял да има лош късмет цяла година. От тук идва и името – Дяволският мост.
Друга легенда разказва, че строителят на моста искал да го построи само за една нощ и помолил сатаната за помощ. В замяна, дяволът поискал неговата душа. Малко след това строителят починал при доста мистериозни обстоятелства.
Освен на камък, ликът на дявола можело да се види и във водата в ясно, слънчево време, в часовете между 11 и 12 на обяд.
Още една „дяволска“ легенда гласи, че от векове се знае, че точно този мост над река Арда е най-опасното място след залез слънце в Родопите. Според легендите в скалите наблизо ясно се вижда отпечатък от крака на дявола.
Почти всички легенди се свързват с дявола и местните силно вярват, че зли сили имат някаква намеса в градежа на моста. За това смятат, че посещаването му, когато Дяволът е там (ликът му се вижда) носи нещастие. Други смятат, че всеки, който се качи на моста и застане точно в неговия център, ще има късмет.
И все пак най-известната и красива легенда е тази, в която се смята, че ликът на млада девойка е вграден в самия мост. Именно с нея местните обясняват здравината на моста. Строителят се влюбил в една девойка от близкото село, която му носела храна и вода всеки ден. За да овековечи нейната красота, той зазидал сянката ѝ в моста, но за съжаление малко след това момата починала.
Мистериите около Дяволския мост не свършват само с легендите и митовете, които всички местни знаят. На един камък близо до моста е открит печатът на цар Соломон, което кара повечето археолози да смятат, че има някаква връзка между Дяволския мост и светилищата в Родопите.
Легенди и митове определено не липсват за това място, но въпросът е дали в някоя от тях има зрънце истина? Все пак повечето легенди се основават на някаква истинска история или поне на част от нея. Дали и тук е така, не знам, но пък в живота има неща, които май е по-добре да не знаем.
Дяволският мост е истинско инженерно чудо за своето време, а фактът, че стои цял и до днес е наистина уникален и определено е повод да се замислим как се е строяло тогава – без техника, без модерни чертежи и всякакви други удобства.
Още от автора:
Забулени в мистерии и легенди: Три от най-големите загадки по българските земи
Пет от най-странните легенди от целия свят
6 цитата за любовта и добротата от Библията и как да ги тълкуваме
Отворете вратата към нов свят: Професионалният писател и неговата магия с думите
Да помогнем на детето по-лесно да се адаптира в яслата: Ценни съвети за родители
Търсенето на истинската любов: Копнеж или проклятие
Тъмната страна на Оскар Уайлд: Неговите скрити демони и страсти
Съвети за щастливо майчинство: 9 стратегии за пълноценно родителство
Националният исторически музей: Съкровищница на българското наследство
Скали, вулкани и динозаври: Загадките на геологията
История и легенди: Един от най-старите манастири в Европа
Италия - земята на световното наследство
Цар Симеон и "Златният век" на българската култура: Вдъхновение и наследство
На разходка из Пулия: Най-забележителните места и любопитни факти
"Малкият принц": Как да се научим да гледаме със сърцето
Историята на Нобеловата награда: От първите лауреати до днес
Личности: Нежната поезия на Емили Дикенсън и какво се крие зад нея?
Знаехте ли това за Исак Нютон? Изненадващи факти за изобретателя
Най-красивите фонтани в Европа: 12 от най-величествените
Въпрос на оцеляване: Как водата ни поддържа живи и здрави
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!