Д иана Аладжова е майка, финансист, председател на неправителствена организация и преподавател на курс в Софийския университет.
Нейната рецепта за успешно справяне със задълженията е на първо място управлението на времето. “Времето е относително понятие - един час може да е много, а може и да е малко, зависи как го използваш и най-вече как го планираш. Стига да си концентриран и организиран, може да си ефективен на няколко фронта едновременно”, смята тя.
За Диана има едно време, което обаче е фиксирано, и това е времето с дъщеря ѝ, като се опитва само в крайни случаи да взема от него. То е най-ценно за нея и я зарежда с енергия за всички други отговорности, които я чакат след това. “Универсална рецепта за добър баланс между това да си успешен професионалист и майка едновременно според мен няма. Всяка майка има своя собствена история и търси най-работещата рецепта за нея самата. Добрият баланс може би търсиш цял живот”, споделя Диана.
Една от тайните обаче е, че майките всъщност са изключително добре организирани и могат много повече, отколкото често мислят. “Отлагането на нови отговорности и предизвикателства от притеснение, че няма да се справим, реално означава, че се отказваме, преди да сме започнали. А има ли желание, има и начини”, казва Диана.
- Пътят от СУ до Лондонското училище по икономика и политически науки (LSE)
Диана завършва бакалавърската си степен в Стопанския факултет на Софийския университет “Св. Климент Охридски”. Още по време на следването си в СУ се “запалва” по по-нетрадиционните сделки. По онова време в България все още няма развита екосистема за Рискови и дялови инвестиции, а LSE предлага единствената магистратура, която е тясно специализирана в Private equity (дялови инвестиции). Така избира Лондон. Кандидатства и с комбинация от късмет и усилия, успява да мине прага от 2%, за да бъде приета в университета.
Най-ценният урок, който научава от Лондон, е, че светът не е черно-бял и е добре да можем да го видим през призмата на другия. LSE е университет с широка гама от националности сред студентите. В специалността на Диана има представители на цели 33 държави. Това културно многообразие ѝ позволява да разшири кръгозора си в много насоки и да се научи да общува и да разбира хора с различни ценности, вярвания и опит.
- Как решава да се върне в България
Диана избира да се върне в България още преди да замине. Вярва, че тук има възможност да допринесе повече за себе си, за семейството и за страната. В учебниците по икономика факторите, които играят роля за развитието на една държава, са: политическа обстановка, съдебна система, данъчни ставки, финансови пазари, здравеопазване, образователна система. Диана поставя тежест върху човешкия капитал. “Хората са тези, които създават или рушат, които променят или се примиряват, които виждат или отвръщат поглед. Развитието на една икономика върви в пряка корелация с човешкия ѝ капитал и тук връзката не е причинно-следствена, двете могат и вървят паралелно”, смята Диана.
Въпросът, който всеки си задава, е къде са тези хора? Скептиците биха казали, че България е типичен пример за държава, която страда от „източване на мозъци” (brain-drain). Диана счита, че този термин вече не е актуален. Според нея в днешно време технологиите позволяват на всички да бъдат тук, онлайн или офлайн (на място). Като пример дава организацията в Обединени Идеи за България, където 40% от активните членове, които работят по проектите в България, са позиционирани в чужбина. Според нея ключово не е дали си се върнал или не, а доколко искаш да си ТУК.
- Какво я кара да вярва в България
Диана вярва, че всеки човек, който е решил да се развива в България, не трябва да е безразличен към това, което се случва тук. Тя започва да подкрепя първите си каузи на 15 години. Това, което я е водело тогава са доза наивност и оптимизъм, които вървели редом с много разочарования. 15 години по-късно има по-различно виждане.
“По-добро бъдеще на България може да има, но за това не е необходима само вяра,” казва Диана. Според нея са необходими съвместна работа, търпение, упоритост, стратегия и ясна преценка на предизвикателствата по пътя. Счита, че вървим в правилната посока, но често се губим в завоите по пътя, отказваме се, разочароваме се или просто решаваме да търсим щастието в друга държава.
За Диана това не е решение и затова продължава да работи върху себе си и да търси устойчиви механизми, с които да мултиплицираме ефекта от работата ни, на всички нас, които работим в посока социална промяна.
“Вярвам, че сме в състояние да изградим една България, в която нашите деца да искат да останат и да се развиват. Дължим им поне да опитаме”, заключва Диана.
Тази година Диана ще бъде и един от лекторите на Кариерен Кошер - най-мащабното кариерно събитие за българи с опит в чужбина.
Ако и вие искате да се развивате в България и имате опит в чужбина, заповядайте на Кариерен Кошер на 4-ти септември в Интер Експо Център София, където ще се срещнете с топ работодатели и ще имате възможността да присъствате на вдъхновяващи лекции, дискусии и работилници. Събитието е безплатно, но регистрацията е задължителна и отнема няколко минути.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!