М исълта за повторения на случки и преживявания имат странна връзка с ума. Да вземем за пример преживяването дежавю, когато погрешно вярваме, че сме преживели нова ситуация в миналото - оставяйки страшно усещане за отминалост на действието, пише Science Alert.
Oткрихме, че дежавю всъщност е "прозорец" към работата на нашата система за памет, казват учени.
Изследвания са установили, че явлението възниква, когато част от мозъка се десинхронизира с реалността. Дежавю е сигналът, който ви предупреждава за тази десинхронизация, казват учени и допълват, че явлението е вид "проверка на фактите" за системата на паметта.
Противоположното на déjà vu е "jamais vu". Явлението се усеща, когато нещо, което знаете, че е познато, ви се струва нереално. В проучване, експерти са изследвали механизма, който стои зад това явление.
The Opposite of Déjà Vu Exists, And It's Even More Uncanny.
— Brian Roemmele (@BrianRoemmele) September 18, 2023
It is also more likely and with AI that you don’t control, a lot more common.https://t.co/2rMIc6HrPs
Jamais vu може да включва гледане на познато лице и внезапното му регистриране от мозъка, като необичайно или непознато. Може да ви се е случвало да отидете на познато място и да се дезориентирате или да го видите с "нови очи", това е jamais vu, коментират експерти.
Това е преживяване, което се случва значително по-рядко от дежавю. Изследователи го описват, като необичайно и тревожно.
В ежедневието появата на jamais vu може да бъде провокирана от повтаряне или взиране в определен обект или личност.
"Проста настройка"
"Не знаем много за jamais vu. Но предположихме, че ще е доста лесно да го предизвикаме в лабораторията. Ако помолите някого да повтори нещо отново и отново, той често установява, че действието се обезсмисля и води до объркване", посочва изследователският екип.
Експертите са провели тестване върху 94 студенти, които били помолени да преписват многократно една и съща дума.
Единственото условие в експеримента било, че участниците имали право да прекратят процеса на преписване само ако се чувстват странно, скучно им е или ги боли ръката.
70% от студентите са спрели процеса поне веднъж, защото са почувствали нещо, което учените определят като jamais vu.
"При повторен експеримент използвахме само думата "the", като преценихме, че тя е най-често срещаната. Този път 55 % от хората спряха да пишат по причини, съответстващи на нашето определение за jamais vu", коментират учени пред Science Alert.
Хората описваха преживяванията си като: "писането губи смисъл, колкото повече пиша", "загубих контрол над ръката си", "след няколко повторение, не бях сигурен дали изписвам думата правилно".
Отне ни 15 години, защото не бяхме толкова умни, колкото си мислехме, че сме. Не беше новостта, за която си мислехме, че е. През 1907 г. Маргарет Флой Уошбърн, една от безславните основоположници на психологията, публикува експеримент с един от своите ученици, който показва
Маргарет Флой Уошбърн, един от основоположниците на психологията, дефинира явлението "загубата на асоциативна сила".
Трансформациите и загубите на смисъл при повторение са съпроводени от особено чувство - jamais vu, категорични са учените.
Jamais vu е сигнал за това, че нещо е станало твърде автоматично, плавно, повтарящо се. То ни помага да се "измъкнем" от механичната работа, а усещането за нереалност всъщност е проверка на реалността.
Когнитивните ни системи трябва да останат гъвкави, което ни позволява да насочваме вниманието си там, където е необходимо, а не да се губим в повтарящи се задачи твърде дълго, пише още Science Alert.
Изглежда, че jamais vu е свързано и с изследванията на обсесивно-компулсивно разстройство (ОКР), при които е разгледан ефектът от натрапчивото взиране в предмети.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!