Н осенето на птичи екскременти в училище обикновено не се приема с разбиране, но учениците от гимназията в Чикаго са провъзгласени за „истински биомедицински учени“, след като един от тях донесъл специални гъши изпражнения в своя научен клуб.
Под ръководството на изследователи от Университета на Илинойс този студент внимателно изолира бактерия от гъши изпражнения, която проявява антибиотична активност.
Естественото съединение, произвеждано от тази бактерия, е напълно ново за науката и в лабораторията показва свойства, които се борят с рака.
Докосването на птичи изпражнения с голи ръце не е безопасно заради всички тези патогени, особено по време на национална епидемия от птичи грип, но в този конкретен случай студентът е имал научна мисия.
Те са били част от 14-седмична образователна програма за популяризиране на научната кариера с практически опит.
Инициативата имала за цел да въвлече младите ученици в търсенето на нови антибиотици и като част от проекта учениците били помолени да проучат своя квартал за нови биоактивни съединения.
Chicago School Kid Discovers New Cancer-Fighting Compound in Bird Poop https://t.co/1FwS37IwHj
— ScienceAlert (@ScienceAlert) December 5, 2024
След това децата бяха научени как безопасно да отглеждат бактерии и да подбират колонии за по-нататъшна оценка от учени от университета.
Ученикът, донесъл гъшите изпражнения, е успял да изолира вид грам-отрицателна бактерия - Pseudomonas idahonensis. В лабораторията изследователите установяват, че тази бактерия може да потисне повече от 90 % от растежа на грам-положителни бактерии, които могат да причинят кожни инфекции.
„В момента се полагат усилия за определяне на съединението(ата), отговорно(и) за първоначално наблюдаваната антибиотична активност“, пише екипът в публикувана и рецензирана статия за откритието.
Средношколката, която е открила птичите изпражнения, е посочена като съавтор.
Бактерията Pseudomonas не само е проявила антибиотични свойства, но и е произвела нов природен продукт, наречен орфамид N, който не е бил наблюдаван от учените досега. Известно е, че откритите преди това орфамиди имат полезни медицински свойства, затова екипът изследва допълнително този.
В лабораторни условия орфамид N забавя растежа на клетките на меланома и рака на яйчниците.
Тъй като опасните бактерии по света стават все по-устойчиви на днешния арсенал от антибиотици, учените отчаяно търсят нови лекарства, а природният свят е едно от най-добрите места за търсене на антибактериални съединения.
Откриването на антибиотици от природни продукти достига своя връх в средата на 50-те години на миналия век, но оттогава се наблюдава опасен спад в разработването на този вид лекарства.
За щастие, природният свят все още е пълен с тайни и някои от тези неизвестни могат да ни помогнат в битката ни с основните здравословни проблеми, като бактериалните инфекции и рака.
Намирането на нови антибиотици обаче изисква години наред тестове, а процентът на неуспешните опити е висок. От всички 14 проби от околната среда, събрани в Чикаго, само една показа доказателства за антибиотична активност и това може да не издържи на бъдещи изследвания.
Да се развълнува следващото поколение от откритията на антибиотици е дълга игра, но учените от Университета на Илинойс казват, че техният скорошен успех само показва, че „е възможно да се интегрират образователни информационни програми с високотехнологични открития на природни продукти“.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!