Д есетки бебета от вида Хавайски късоопашати калмари (Euprymba scolopes) пребивават в космоса, където са изпратени от НАСА в името на науката, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА.
Главоногите създания, отгледани в морската лаборатория Кевало
на Хавайския университет, бяха изпратени по-рано през месеца на Международната космическа станция (МКС) с товарния кораб "Дракон" на частната компания "Спейс Екс".
Dozens of Hawaiian baby squid aboard space station for study https://t.co/BJg6uH5gim
— The Guardian (@guardian) June 22, 2021
Изследователката Джейми Фостър, завършила докторантура в Хавайския университет, изучава как космическите полети влияят на калмарите в търсене на начини за укрепване на човешкото здраве по време на дълги космически мисии, според публикация в местното издание "Хонолулу стар адвъртайзър".
Калмарите имат симбиотична връзка с естествените бактерии,
които спомагат за регулирането на тяхната биолуминесценция. Когато астронавтите се намират в условия на ниска гравитация, връзката на тялото им с микробите се променя, обяснява професорът от Хавайския университет Маргарет Макфол-Нгай, преподавала на Фостър през 90-те години.
"Открихме, че симбиозата между хората и техните микроби се нарушава в условията на микрогравитация, а Джейми показа, че това е вярно за калмарите. И тъй като системата не е сложна, тя може да разнищи какво се обърква", казва Макфол-Нгай.
Понастоящем Фостър е професор във Флорида и главен изследовател по програма на НАСА, която изучава как микрогравитацията влияе върху взаимодействията между животни и микроби.
Тъй като астронавтите прекарват все повече и повече време в космоса, при тях може да се наблюдава т.нар. имунна дисрегулация. Имунната им система не функционира добре, не разпознава бактериите толкова лесно и понякога те се разболяват.
Фостър допълва, че разбирането какво се случва с калмарите в космоса
може да помогне за решаването на здравословни проблеми, пред които са изправени астронавтите. Специалистката припомня, че главоногите създания имат имунна система, подобна на човешката.
"Има аспекти на имунната система, които просто не функционират правилно при продължителни космически полети. Ако хората искат да прекарват време на Луната или Марс, трябва да решим здравословните проблеми, за да осигурим безопасното им изпращане там", казва Джейми Фостър.
Морската лаборатория Кевало отглежда калмари за изследователски
проекти по целия свят. Дребните животни са в изобилие във водите на Хавай и са дълги около 7,6 сантиметра като възрастни.
Калмарите, които пребивават на МКС, ще се завърнат на Земята през юли.
Ядосан октопод преби мъж в Австралия
Мъж намери змия в маруля, купена от супермаркет
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!