П о данни на Световната здравна организация около 280 милиона души по света страдат от депресия, а около един милиард имат някакъв психичен проблем.
(Във видеото може да научите повече за: Какво са похапвали римляните, докато са гледали зрелища)
Хората, живели в древния свят, също са имали проблеми с психичното здраве. И така, как са се справяли с тях?
Както ще видим, някои от техните прозрения за психичното здраве са актуални и днес, макар че може да поставим под съмнение някои от методите им.
1. Психическото ни състояние е важно
Проблемите с психичното здраве, като например депресията, са били познати на хората в древния свят. Омир, поетът, известен с „Илиада“ и „Одисея“, живял около VIII в. пр.н.е., очевидно е починал, след като е страдал от депресия.
Още в края на V в. пр. н. е. древногръцките лекари признават, че здравето ни отчасти зависи от състоянието на мислите ни.
В „Епидемиите“, медицински текст, написан около 400 г. пр. н. е., анонимен лекар пише, че навиците ни относно мисленето (както и начинът ни на живот, облеклото и жилището, физическата активност и сексът) са основните фактори, определящи здравето ни.
2. Проблемите с психичното здраве могат да ни разболеят
Също в „Епидемиите“ анонимен лекар описва един от пациентите си - Пармениск, чието психическо състояние се влошило дотолкова, че той започнал да бълнува и накрая не можел да говори. Той останал на легло 14 дни, преди да бъде излекуван. Не ни е казано как.
По-късно известният лекар Гален от Пергам (129-216 г. сл. Хр.) забелязва, че хората често боледуват поради лошо психическо състояние:
Възможно е при определени обстоятелства „мисленето“ да е една от причините, които предизвикват здраве или болест, защото хората, които се ядосват за всичко и се объркват, притесняват и плашат лесно, често се разболяват по тази причина и трудно се справят с тези болести.
Гален описва и някои от пациентите си, които са страдали от психичното си здраве, като някои от тях са се разболели сериозно и са починали.
Един човек е загубил пари: Той развил треска, която го съпътствала дълго време. В съня си се ругаел за загубата си, съжалявал за нея и бил разтревожен, докато се събуди. Докато бил буден, той продължавал да се разпилява от мъка. След това изпаднал в делириум и развил мозъчна треска. Накрая изпаднал в делириум, който бил очевиден от това, което казвал, и останал в това състояние до смъртта си.
4 things ancient Greeks and Romans got right about mental health https://t.co/n7lxWUHKGw
— Live Science (@LiveScience) August 20, 2024
3. Психичните заболявания могат да бъдат предотвратени и лекувани
В древния свят хората са имали много различни начини за предотвратяване или лечение на психични заболявания.
Философът Аристип, живял през V в. пр.н.е., съветвал хората да се концентрират върху настоящето, за да избегнат психически смущения:
Съсредоточете ума си върху деня, и то върху онази част от деня, в която действате или мислите. Само настоящето ни принадлежи, а не миналото или това, което се очаква. Първото е престанало да съществува, а за второто не е сигурно дали ще съществува.
Философът Клиний, живял през IV в. пр. н. е., казвал, че когато осъзнавал, че се ядосва, отивал и свирел на лирата си, за да се успокои.
Лекарите имали свои собствени подходи за справяне с психичните проблеми. Много от тях препоръчвали на пациентите да променят начина си на живот, за да коригират психическото си състояние. Те съветвали хората да започнат нов режим на физически упражнения, да се хранят по друг начин, да пътуват по море, да слушат лекции на философи, да играят игри (например шашки) и да правят умствени упражнения, подобни на съвременните кръстословици или судоку.
Например лекарят Целий Аврелиан (V в. сл. Хр.) смятал, че пациентите, страдащи от лудост, могат да се възползват от разнообразна диета, включваща плодове и вино.
Лекарите също така съветвали хората да приемат лекарства на растителна основа. Например билката червен божур се е давала на хора, страдащи от параноя. Древните лекари обаче признавали, че червеният божур може да бъде опасен, тъй като понякога предизвиква токсични спазми, от които пациентите умират.
Други лекари, като Гален, са имали малко по-различно мнение. Той е смятал, че психичните проблеми се дължат на някаква идея, която е завладяла ума им. Вярвал е, че психичните проблеми могат да бъдат излекувани, ако тази идея бъде отстранена от ума и се напише.
Човек, чието заболяване е причинено от мислене, се лекува само като се погрижи за лъжливата идея, която е завладяла ума му, а не чрез храни, напитки, [дрехи, жилища], бани, разходки и други подобни (мерки).
Гален е смятал, че е най-добре да отклони мислите на пациентите си от тези фалшиви идеи, като вкарва в съзнанието им нови идеи и емоции:
Влагам в сърцата на другите страх от загуба на пари, политически интриги, пиене на отрова или други подобни неща, за да отклоня мислите им към тези неща [...] В други трябва да се събуди възмущение от несправедливост, любов към съперничество и желание да победят другите в зависимост от интереса на всеки човек.
4. Усилие за посрещане на нуждите на психичното здраве
Най-общо казано, древните са вярвали, че поддържането на добро психическо състояние изисква усилия. Ако сме били тревожни, ядосани или отчаяни, е трябвало да направим нещо, което да ни донесе противоположност на тези емоции.
Това може да се постигне, смятали те, като се извършва някаква дейност, която пряко противодейства на емоциите, които изпитваме.
Например Целий Аврелиан казвал, че хората, страдащи от депресия, трябва да извършват дейности, които ги карат да се смеят и да бъдат щастливи, като например да отидат да гледат комедия в театъра.
Древните хора обаче не са вярвали, че една-единствена дейност е достатъчна, за да оздравим психическото си състояние. Важното било да се направи цялостна промяна в начина на живот и мислене.
Когато става въпрос за преживяване на проблеми с психичното здраве, явно имаме много общо с нашите древни предци. Голяма част от казаното от тях изглежда също толкова актуално сега, колкото и преди 2000 години, дори ако днес използваме различни методи и лекарства.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!