Ф илмовият афиш през август страда от ужасен дефицит на атрактивни заглавия и бърз поглед към уебсайтовете на местните ни киновериги показва, че положението няма да се подобри особено в близкия един месец. Салоните ще бъдат пометени от вълна от евтини хорър филми като „Слендърмен“ и „Монахинята” поне до средата на септември, когато очакваме „Хищникът“ на класика Шейн Блек.
В този смисъл можем да се считаме за късметлии, че у нас „Закрилникът 2“ на режисьора Антоан Фукуа и суперзвездата Дензъл Уошингтън излезе по кината именно миналия петък. В Щатите лентата дебютира по салоните в седмицата между премиерите на „Небостъргач“ с Дуейн Джонсън и „Мисията невъзможна – Разпад“ с Том Круз.
Новата „Мисия“ на Том Круз е най-вълнуващата му досега
Въпреки жестоката конкуренция, филмът дебютира начело на американската box office класация в първия си уикенд, но някакси остана засенчен от по-експлозивните и гръмки заглавия около своята премиера. У нас филмът излиза именно сега и известно време ще бъде единствената качествена алтернатива на слабите хоръри, романтичните комедии и детските анимации.
И, да, скъпи читатели, „Закрилникът 2“ е качествен.
Лентата предоставя ни повече и ни по-малко от точно това, което се очаква от нея – икономично и реалистично режисиран трилър от Антоан Фукуа с харизматично и въздействащо представяне на Дензъл Уошингтън в централната роля.
Както е ясно от предходния едноименен филм, главният герой Робърт МакКол помага на произволни хора, станали жертва на различни неправди, да поправят тези неправди. Това ситуира тематичния център на филма върху несправедливостта и поставя лентата в опасност да се превърне в ужасно стереотипен американски екшън.
Режисьорът Фукуа заобикаля тази опасност, като интерпретира темата за несправедливостта през няколко различни ъгли посредством поддържащите персонажи в лентата и като излиза извън тази тема чрез главния сюжетен конфликт, който е най-вече личен.
Именно различните линии на действието му придават дълбочина
и очертават смисъла зад мисията на главния герой МакКол. Второстепенните персонажи варират от онеправдан старец до младеж на морален кръстопът и до майка с насилствено отнето дете. Ако МакКол просто раздаваше справедливост в една праволинейна сюжетна нишка, това щеше да го приравни с елементарни екшън герои като тези на Арнолд Шварценегер или Стивън Сегал.
Но Робърт МакКол е герой на двукратния носител на „Оскар“ Дензъл Уошингтън.
Поведението му в тези различни житейски ситуации представя на зрителя по-обективен поглед върху личността му и мотивациите му, а дава и на фантастичния актьор в ролята да покаже повече своя емоционален диапазон и умения, отколкото проста серия от бойни сцени и преследвания.
Уошингтън е хладнокръвен и готин, както винаги, и единственият случай, в който си позволява по-патетична и емоционална игра, напълно подобава на подобна демонстрация. Празните му очи разказват хиляда предистории на действието във филма, без да се налага те да бъдат илюстрирани по какъвто и да е начин – Уошингтън внушава опита, силата и решителността на МакКол само с мимики, походка и уверена реч.
Топ ролите на най-великия чернокож актьор в историята
От това не следва да си направите извода, че във филма няма екшън. Напротив, динамиката е правилно структурирана и експлодира в ключовите точки от сюжета.
В тези сцени Антоан Фукуа за пореден път показва, че притежава неповторим стил във визуалната направа на екшън. Схватките, престрелките и преследванията в „Закрилникът 2“ нямат нищо общо с тези в „Мисията невъзможна – Разпад“, „Ант-Мен и Осата“ или „Небостъргач“.
„Небостъргач“ остава далеч от върховете в екшън жанра
Участниците в тях не си разменят 50 удара, без дори да прокървят, само в името на екранното зрелище. Фукуа режисира бойните си сцени с минимализъм, икономичност и реализъм.
Крайниците се чупят, лицата прокървяват, движенията са резки и ефективни, а схватките приключват за броени секунди, както биха се развили и в реалността. Но
типичният стил на Фукуа не остава заложен само в екшъна.
Визуални препратки, особено видими в заключението, и синоптични метафори връщат действието към първоизточника на разказите за поправена неправда – Библията. Наред с Фукуа и Уошингтън, композиторът на саундтрака към „Закрилникът“ Хари Грегсън-Уилямс също се завръща в направата на продължението и не разочарова с представянето си.
Обобщението на всичко изписано дотук ни води до еднозначен извод – с многостранно развита централна тема, авторска режисьорска визия, първокласен актьор в главната роля и компетентно написани поддържащи персонажи, които обслужват сюжета добре, „Закрилникът 2“ си извоюва своето място сред бляскавите летни блокбъстъри на 2018 г. А по всичко личи, че ще остане и топизборът за кинозрителите в началото на есента.
Във видеото горе разберете любопитни факти за живота и кариерата на звездата във филма - Дензъл Уошингтън.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!