560 евро на месец - просто така, без да работиш.
В този експеримент, който тече от година във Финландия, участват 2 000 души. Как им се отразява безусловният основен доход, разказват двама от щастливците, предава Deutsche Welle.
Оказва се, че те работят въпреки тези пари, защото искат да работят и да не разчитат само на тях.
Тези 560 евро на месец са много силна мотивация, споделя един от тях.
Той е сред 2000 финландци, които участват в експеримента за безусловния всеобщ доход. За участие бяха избрани само безработни и той ще приключи след година.
Експериментът преследва две цели. Първата е така да се каже „идеологическа": да се провери предположението, че човек работи, само ако е принуден поради финансови причини. В случая с безусловния доход хората могат и да работят – и пак ще си получават по 560 евро, а другият им доход ще се облага с данъци. Втората цел е да бъдат отменени всевъзможните видове социални помощи.
Има ли 800 лв. заплати в България и как да вдигнат доходите
Прогноза за 2018 г.: Високи заплати и повече работни места
Кой взима заплата от 3500 лв. у нас
Защо ниските заплати са разрушителни за България
„Резултатите са от огромно значение, защото ще отговорят на въпроса за икономическата целесъобразност: дали безусловният доход снижава мотивацията да се търси работа, особено сред младите хора."
Доскоро Финландия се гордееше с фирмата за мобилни телефони Nokia и с победите си в образователните класации „PISA". Но успехите на учениците в „PISA" вече са минало, а и звездата на Nokia отдавна избледня. Eкспериментът с безусловния доход сега отново нарежда Финландия сред иновативните нации, казва Мика Рюсюнен от Тампере, който също получава такъв доход.
„Много съм горд, че участвам в този експеримент, който е уникален в човешката история. Може да не е перфектно, но след 100 години ще казват: Финландия първа го изпробва."
Дали хората ще бъдат склонни хем да получават безусловен доход,
хем да работят и да плащат данъци – това засега не може да се каже. Финландският експеримент още продължава. Едва ли обаче ще бъде възможно всичките 5,5 милиона финландци да получават такъв доход, защото това би довело до разходи от 11 милиарда евро годишно, смята икономистът Вейко Пулка, един от организаторите на експеримента. Според него, за една държава с годишен бюджет от 55 милиарда евро това ще бъде непосилна тежест.
Дискусията във Финландия се води прагматично. Критиците на експеримента настояват да се увеличи продължителността на проекта, която в момента е две години, а също така в него да участват не само безработни, но и студенти, хора с ниски доходи и начинаещи предприемачи.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!