И зследванията в Антарктида показват, че през периода Креда този континент е бил дом на голяма тропическа гора, а не ледена пустиня, както я виждаме сега. Ходили ли са диви животни и растат ли растения в Антарктида?
Антарктида е била блатиста тропическа гора
Земята е била много по-топла по времето, когато динозаврите са ходили по нея, а именно преди 90 милиона години. Но е трудно да си представим Южния полюс като ярка и разнообразна среда от растения и животни. Това обаче наистина е било така.
Нови данни на учени показват, че Антарктида някога е била блатиста тропическа гора. Откритието, направено през 2017 г. в Западна Антарктида, преобърна всички представи за климата на планетата отпреди 90 години.
Изследователите пробиват морското дъно близо до морето Амундсен в Западна Антарктида и са взели проби от седиментно ядро близо до ледниците Pine Island и Thwaites.
Резултатите от компютърните сканирания показаха зашеметяващи резултати: открити са проби от горска почва, цветен прашец, спори и коренови системи на растения, които бяха много добре запазени от уникалните условия.
"По време на първоначалните оценки необичайният цвят на седиментния слой бързо привлече вниманието ни - той беше ясно различен от слоевете над него. Открихме слой, който първоначално е бил образуван на сушата, а не в океана", каза геологът и един от авторите на изследването Йохан Клагес.
Тези проби помогнаха на учените да разберат, че тази гора е съществувала преди около 90 милиона години, тъй като температурата на земята е била много по-висока, а морското равнище е било със 170 метра по-високо от днешното.
Въпреки че днес Антарктида е студен континент, тогава е била блатиста, влажна дъждовна гора и учените дори са успели да намерят прашеца на първите цъфтящи растения и да го идентифицират с помощта на съвременни технологии.
Съавтор на изследването, професор от катедрата по науки за земята в Imperial College London, Тина ван де Флиерд отбеляза:
„Това откритие наистина променя нашето разбиране за миналото на Земята. Ние не просто видяхме топъл климат, ние видяхме, че Южният полюс можеше да има напълно различна среда от тази, която си представяхме. Опазването на тази 90-милионна гора е изключителен, но по-странен е светът, който отваря."
Имало ли е полярни нощи по времето на динозаврите?
Изследователите също установиха, че количеството на валежите по това време е приблизително същото, което Уелс получава за една година. Реките и блатата в Антарктика също имаха високи температури, а летата бяха горещи.
Въпреки новите открития, от които изследователите бяха възхитени, остана още един въпрос, който беше трудно обясним - откъде са дошли четиримесечните полярни нощи в Антарктида? За да разрешат и тази мистерия, учените изследваха нивото на въглероден диоксид и това, което откриха, беше много по-високо, отколкото показват съществуващите климатични модели.
И най-интересното е, че данните съвпадат и според учените това означава, че в периода Креда също е имало периоди от по 4 месеца без слънце.
„Тъй като концентрацията на въглероден диоксид, която е отговорна за ефекта на затопляне, беше висока, климатът около Южния полюс все още беше умерен, без ледени маси“, обясниха учените.
Следващата стъпка на учените ще бъде изследване по темата - какво е причинило охлаждането на Антарктида на Земята до такава степен, че да се образуват ледени покривки.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!