4

П овечето хора са убедени, че може и да не са гении като Леонардо да Винчи или Алберт Айнщайн, но все пак са относително умни. За съжаление обаче това не е точно така.

През годините са проведени редица изследвания, резултатите от които показват по безспорен начин, че ние често надценяваме собствената си интелигентност. Ето и няколко примера:

Попитай „Google“

Представете си, че разговаряте с ваш приятел за филм, който сте гледали наскоро, но не може да си спомните името на актьора, изпълняващ главната роля. Затова решавате да извадите своя телефон и да го потърсите в интернет. Едва ли има човек, който да не е изпадал поне веднъж в подобна ситуация. Психолозите, обаче, предупреждават, че прекалената зависимост от информацията, която можем да открием в глобалната мрежа, ни кара да се чувстваме по-интелигентни, отколкото всъщност сме.

През 2015 г. учени от „Йейл“ провели серия от експерименти, на участниците в които били задавани въпроси с различна степен на трудност. Някои от тях имали право да използват интернет, а останалите – не. Резултатите били показателни – онези, на които било позволено да търсят информация онлайн, значително надценявали своите познания. По време на един от експериментите бил зададен въпрос, свързан с циповете. Участниците в него, които използвали интернет, започнали да демонстрират завидно самочувствие и да твърдят, че имат задълбочени познания по всевъзможни теми – като формирането на ураганите и създаването на първите профсъюзи в САЩ. Други пък трябвало да намерят информация за създаването на древната държава Куш, но не успели. Това не им попречило да заявят, че са запознати с редица факти, свързани с нейната история.

Учените обясняват, че причината за подобно поведение е т. нар. „транзактивна памет“. Когато сме в група, ние сме склонни да разделяме когнитивните си задачи, за да опростим намирането на решения. Казано най-просто – ако един човек знае как се формират ураганите или кога е създадена държавата Куш, останалите не се нуждаят от тези знания. В наши дни този наш „начетен приятел“ е интернет. Благодарение на това, че за секунди можем да открием всякаква информация, става все по-трудно да правим разлика между нашите реални знания и това, което само си мислим, че знаем.

Мъжете надценяват математическите си умения

За никого не е тайна, че с точни науки се занимават много повече мъже, отколкото жени. В същото време, когато става въпрос за решаването на математически тестове, представителките на нежния пол постигат значително по-високи резултати. На какво се дължи тази несправедливост? Едно проучване, извършено през 2015 г., дава отговор на този въпрос. В него взели участие над 300 души, разделени в две групи. Всеки един участник трябвало да реши няколко задачи, след което сам да постави оценка на своето представяне.

Резултатите от изследването разкрили нещо повече от любопитно: и в двете групи жените успели да предположат какви са техните резултати с изненадваща точност. В същото време, мъжете значително надценили постигнатото от тях. Нещо повече – тъй като сред участниците имало много студенти, те били попитани дали биха искали да се насочат към математически специалности. Повечето мъже изразили подобно желание, тъй като били убедени, че разполагат с необходимите качества. Жените, обаче, далеч не били така уверени – независимо от факта, че постигнатите от тях резултати били много високи.

Животът в големите градове

В очите на повечето хора градове като Лондон, Париж, Берлин и Ню Йорк са се превърнали в нещо като символ на изисканост и интелигентност. Все пак именно там са работили и творили някои от най-гениалните учени и артисти, раждали се някога, а философи са разсъждали върху екзистенциални теми като смисъла на живота. В интерес на истината, животът в големите градове изобщо не ни прави по-умни. Дори напротив – той има катастрофален ефект върху интелигентността ни. Според изследване, проведено от експерти от Мичиганския университет, само няколко минути, прекарани на оживена улица, могат да навредят както на самоконтрола ни, така и на нашата способност да запомняме факти и събития.

За да докажат тезата си, учените провели следния експеримент: те накарали една група хора да посети ботаническа градина, а друга – да се разходи в центъра на голям град. След това участниците в изследването трябвало да решат няколко прости теста. Резултатите на първата група били значително по-добри от тези на втората. Хората, които прекарали около половин час на оживената улица, също така проявили проблеми с паметта и способността да се концентрат, а и били в много по-лошо настроение. Някои учени на свой ред изтъкват, че от еволюционна гледна точка удобствата и сигурността, които ни осигуряват големите градове, са се отразили негативно върху способността ни да вземаме правилни решения, която сме изправени пред някаква заплаха.

Политиката ни прави по-глупави

Политиката е тема, по която хората могат да водят разгорещени спорове в продължение на часове. Изследване, проведено през 2013 г. от учени от университета „Йейл“, разкри нещо крайно любопитно: привързаността към дадена партия ни прави по-глупави. Участниците в него първо трябвало да решат няколко задачи, за да се установи какви са математическите им способности. След това им били дадени два фалшиви доклада. Единият от тях бил посветен на ефективността на кремовете за ръце, а другия – на контрола върху огнестрелните оръжия. Използваните числа в тях били еднакви. Имало една уловка – докладите за оръжията всъщност не били еднакви. В половината от тях се твърдяло, че контролът върху тях е неефективен, докато в останалите се казвало точно обратното.

Очаквано, докладът за кремовете за ръце не станал обект на противоречия. Темата за оръжията, обаче, предизвикала остри дебати. Конкретните данни, които били предоставени на участниците, не повлияли на мнението им. Вместо това, те повтаряли тезите на партиите, на които били привърженици. Както републиканците, така и демократите изопачавали съдържанието на предоставените им доклади, за да докажат своята правота. „Статистиката“, която цитирали, пък нямала почти нищо общо с числата в документите. Изводът е пределно ясен: когато става въпрос за политика, ние лесно губим както своята безпристрастност, така и способността си да разсъждаваме рационално.

Още от автора:

Шест изобретения, които бяха посрещнати с недоверие, но промениха света

Съществува ли заговор за намаляване на световното население

Вечната война между две от най-могъщите страни в света

Планът „Моргентау“ и защо САЩ искаха да нападнат Бразилия

Изненадващи факти за Студената война, които вероятно не знаете

Кой е „Генерал Мраз“ и къде е била най-голямата танкова битка в историята

„Гей бомба“, „Леден червей“: Най-абсурдните проекти на американската армия

Невероятната история на космическата надпревара: СССР и САЩ планирали да взривят атомна бомба на Луната

Шест знаменитости, свързани с нацисткия режим на Хитлер

Най-абсурдните политически скандали в историята на САЩ

Коментари 4
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

4 коментара
 
Преди операция: - Докторе, истина ли е, че ще ме оперира студент по медицина? - Да, истина е. - Ами ако нещо сгреши? - Ще…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
САЩ и Армения подписаха споразумение за стратегическо партньорство

САЩ и Армения подписаха споразумение за стратегическо партньорство

Свят Преди 4 минути

Договорът предвижда американска помощ за икономически и военни реформи в бившата съветска република

Арестуваха президента на Южна Корея

Арестуваха президента на Южна Корея

Свят Преди 15 минути

Юн Сук Йол може да бъде осъден на смъртно наказание или доживотен затвор, ако бъде признат за виновен за подстрекаване на въстание

Блинкен: Израел трябва да приеме Палестинска държава

Блинкен: Израел трябва да приеме Палестинска държава

Свят Преди 8 часа

Блинкен: Сега топката е в полето на "Хамас"

Четири партии се споразумяха за правителство

Четири партии се споразумяха за правителство

България Преди 9 часа

От ПГ "Демокрация, права и свободи" - ДПС ще подкрепят правителство на ГЕРБ-СДС, БСП-"Обединена левица" и ИТН

Чехия: Русия вече не може да ни изнудва

Чехия: Русия вече не може да ни изнудва

Свят Преди 10 часа

Чехия вече не се нуждае от внос на руски петрол

Ракът на Кейт Мидълтън е в ремисия

Ракът на Кейт Мидълтън е в ремисия

Свят Преди 10 часа

„Не можехме да искаме повече“, написа принцесата на Уелс

Стефан Кюркчиев оглави временно СГС

Стефан Кюркчиев оглави временно СГС

България Преди 11 часа

Това става до определяне на постоянен ръководител на Софийския градски съд

Почина диригентката проф. Адриана Благоева

Почина диригентката проф. Адриана Благоева

България Преди 11 часа

Проф. Адриана Благоева има много отличия, сред които "Златна лира"

МРРБ издаде виза за проектиране за Националната детска болница в София

МРРБ издаде виза за проектиране за Националната детска болница в София

България Преди 12 часа

Документът предшества началото на същинските строителни дейности

МС предлага България да купи ракети от САЩ против танкове

МС предлага България да купи ракети от САЩ против танкове

България Преди 12 часа

На 20 септември миналата година държавният департамент на САЩ одобри възможната продажба на България

ЕК: Северна Македония да промени конституцията си

ЕК: Северна Македония да промени конституцията си

Свят Преди 13 часа

Еврокомисарят се надява да бъдат отворени един или два преговорни клъстъра с Украйна и Молдова

Бюджетната комисия прие специалния закон за приходите и разходите

Бюджетната комисия прие специалния закон за приходите и разходите

България Преди 13 часа

Почти всички редакционни предложения бяха отхвърлени

Освободиха Андрю Тейт от домашния арест

Освободиха Андрю Тейт от домашния арест

Свят Преди 14 часа

Инфлуенсърът и брат му са разследвани за трафик на хора

Запознайте се с най-богатия готвач в света

Запознайте се с най-богатия готвач в света

Любопитно Преди 14 часа

Състоянието на Алън Уонг се оценява на 880 млн. паунда

<p>Химическите заводи на Путин са в пламъци (СНИМКИ/ВИДЕО)</p>

Химическите заводи на Путин са в пламъци, а ракетите ATACMS нанасят удари в Русия

Свят Преди 14 часа

Украйна до голяма степен използва собствени безпилотни летателни апарати с голям обсег на действие, за да атакува жизненоважни обекти на Русия