Н а 1 октомври 2018 г. от този свят си отиде Шарл Азнавур - един от най-известните френски певци. Големият композитор и филмова звезда почина на 94-годишна възраст. Днес си спомняме за него и за живота му, посветен на изкуството и любовта.
It has been one year since the world lost an #unequaled #Legend! 😓 A 🇨🇵 #French-#Armenian 🇦🇲 #Singer & #Songwriter, #CharlesAznavour. 🕯 We will always remember 🙏🏻 Charles #Aznavour, through his #grandiose ♥️ #music and #songs. 🎼🎹🎶🎤 pic.twitter.com/xCfw74dQ22
— Rosine K. Seraydarian (Ռոզին Գ. Սէրայտարեան) (@RosineKS) 1 октомври 2019 г.
Всичко започва на 22 май 1924 г. в Париж, когато в едно арменско имигрантско семейство се ражда Шанур Азнавурян, каквото е истинското име на певеца. Родителите му са артистични хора и неговата кариера в шоубизнеса започва още в ранна възраст. Заедно със сестра си Шарл се появява в различни пиеси.
Tirez sur le pianiste#Truffaut#Aznavour pic.twitter.com/uP49yWRyGD
— Gérard Cohen (@grardcohen) 30 септември 2019 г.
Азнавур споделя, че му е отнело 70 години, докато стане "Доктор хонорис кауза" на няколко университета по света. Той казва, че това е едно от най-големите постижения в живота му, тъй като винаги се е чувствал малко зле поради липсата на висше образование.
По време на Втората световна война баща му се записва като доброволец към френската армия, за да почете страната, която го е подслонила. Азнавур твърди, че това е било странна война – единственото оръжие на баща му е едно кухненско помещение. Задачата му е била да готви за чуждите войски и за доброволците. При завръщането си вкъщи той показва истинска смелост като скрива няколко арменски и руски еврейски имигранти от германската армия.
В края на войната кариерата на Азнавур тръгва стремглаво нагоре. В училище той се запознава с пианиста Пиер Рош. Заедно те композират музика и пишат текстове на песни. Първо за себе си, а след това и за други изпълнители.
Шарл успява да се запознае с Едит Пиаф и да напише няколко песни за нея. След това той става неин мениджър. Сътрудничеството им прераства в силно приятелство. Пиаф кани Азнавур и Пиер да обиколят Америка заедно през 1947-1948 г.
Азнавур и Пиер се превръщат във звезди в Квебек, Канада, където се установяват. Там те правят първите си записи и изнасят по 11 представления седмично. Във Франция все още никой не знае кой е Азнавур и завръщането му у дома го заставя да започне от нулата, сам.
Пробивът му като певец е през 1956 г. Първата му популярна песен е „Sur Ma Vie“. След нея той получава все повече ангажименти и певческата му кариера се изстрелва във висините.
Следват много хитови записи и изпълнения. Повечето му песни се отнасят за любовта и отминаващото време. Талантливият Азнавур се появява и в няколко филми като актьор. След големите успехи идва и голямата любов и стабилност, която той намира в съпругата си през 1968 г.
Азнавур определя ужасното земетресение, което сполетява Армения през 1988 г. за „повратна точка“ в неговия живот. Шарл дарява всички приходи и права на песента „Pour toi Arménie“, която записва в колаборация с повече от осемдесет изпълнители. Прави го, за да може да помогне за най-спешните нужди, които арменският народ има след бедствието. През 2001 г. арменските власти кръщават площад на негово име в столицата Ереван, а в един от най-засегнатите от труса градове изграждат негова статуя.
В следващите години Азнавур помага на много талантливи френски изпълнители и композитори. А в края на века певецът се посвещава на писането на книги и по-специално на своята автобиография.
През 2008 г. Азнавур получава арменско гражданство. След това приема да бъде посланик на Армения в Швейцария.
През своята осемдесетгодишна кариера Азнавур играе в над 80 филма, композира 1000 песни, пее на 8 езика.
„Правех всичко с любов и всеотдайност и за удоволствието на моята публика“.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!