Приказка, наречена Петра
От гръцки името означава "камък". Местните наричат Петра "Градът на тайните" - място буквално издялано в скалите от набатейците, създали цивилизация насред кръстопътя на Древния Изток.
Изчезналият народ създал акведукти, които снабдявали града с вода. Именно тя им позволила да изградят впечатляващата империя в сърцето на арабския свят, сравнявана с "градина сред пустошта".
ВИЖТЕ СНИМКИ НА ГРАДА, ОБЯВЕН ЗА ЕДНО ОТ НОВИТЕ СЕДЕМ ЧУДЕСА НА СВЕТА
През 1812 г. швейцарски изследовател преоткрива Петра за Западния свят. Йохан Буркхарт е първият европеец, посетил тези земи след кръстоносците през 12 в.
Дегизиран като арабин, той преминал през скалния каньон и се озовал пред червеникавата фасада на изкусно изсечената в скалите сграда, висока над 30 метра.
Скритата перла на арабската пустиня съчетава в себе си впечатляващата дялана архитектура на няколко култури.
Освен изящна съкровищница, Петра крие огромен амфитеатър, изцяло издълбан в скалите. Той побирал 8 хиляди души и имал уникална акустика.
Близо до него са царските гробници и улицата с колонадите, а по стръмен път през планината се стига до друг изсечен в огромна скала монумент - манастирът. Той напомня на съкровищницата и е с внушителни размери - широк 45 и висок 50 метра, изграден като набатейски храм, който в по-късен етап бил обитаван от християнските монаси.
Петра е обявена от ЮНЕСКО за обект на световно културно наследство, а през 2007 г. - и за едно от новите седем чудеса на света.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини и любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!